Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 551

Hasiči vyčerpali bazén temelínské věže

Unikátní cvičení za sebou mají jihočeští hasiči. Spolu se svými kolegy z jaderných elektráren Temelín a Dukovany dokázali za necelých osm hodin úplně vyprázdnit bazén pod jednou ze čtyř největších chladicích věží v České republice. Energetici se pak pustili do její údržby.

Fotogalerie (2)
Za minutu dokázali hasiči vyčerpat 50 kubíků vody (foto ČEZ)

Stříkající voda a hukot čerpadel přímo uvnitř obří chladicí věže. Tak vypadala ranní směna podnikových hasičů v Temelíně a dvou jednotek jejich kolegů z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Během ní dokázali přemístit více než 32 tisíc metrů krychlových vody. Tedy objem, který by zaplnil například deset olympijských plaveckých bazénů.

Parametry chladicí věže ETE

Temelínské chladicí věže jsou s výškou 155 metrů a vnitřním objemem 1 070 000 metrů krychlových bezkonkurenčně největší ze všech chladicích věží v České republice. Slouží k ochlazování vody, která do nich proudí z kondenzátorů parních turbín. Viditelné jsou z dálky několika desítek kilometrů, za běžného provozu se nad nimi vznáší čistá vodní pára. Jejich přesné parametry je možné zjistit například na webových stránkách společnosti ČEZ http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/.

Hasiči využili unikátní příležitost

„Čerpání vody velkoobjemovými čerpadly nepatří mezi naše časté reálné zásahy. Čerpání s touto technikou však samozřejmě neustále procvičujeme, a proto se nám cvičení s temelínskými kolegy pochopitelně hodí. A to obzvláště když můžeme pracovat s tak velkým objemem, který temelínská věž má,“ vysvětluje mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Stejně jsou na tom i temelínští hasiči. Jsou sice podnikovou jednotkou, od roku 2016 ale standardně zasahují i v okolí, mimo jiné právě při záplavách nebo povodních. Kvůli rychlosti jim tentokrát s odčerpáním pomohli i kolegové z Dukovan. „V tomto případě spojujeme hned dva účely. Je to cenný výcvik a zkouška vybavení. A zároveň pomáháme kolegům s odstávkou, během které prošly dvě ze čtyř chladicích věží pravidelnou údržbou,“ vysvětluje ředitel Útvaru bezpečnost divize jaderná energetika Roman Havlín.

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail