Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 595

Arménský jaderný reaktor bude omlazen žíháním tlakové nádoby

Do Arménie dorazilo zařízení pro vyžíhání tlakové nádoby reaktoru, které jí téměř vrátí její původní vlastnosti. Jde o součást velké modernizace, která umožní podstatným způsobem prodloužit provoz jaderného reaktoru VVER-440 v Arménii.

Modernizaci, která zahrnuje všechny součásti 2. bloku Mecamorské jaderné elektrárny, provádí společnost Rusatom Service (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a jsou do ní zapojeny i české firmy. Vlastní žíhání proběhne v roce 2021 a z 80 až 85 procent navrátí oceli reaktorové nádoby vlastnosti, které měla, když vyjela z výrobního podniku. „Jedná se o důležitou a velmi vědecky a technologicky náročnou operaci, která zvyšuje bezpečnost jaderného bloku. Žíháním z velké části obnovíme vlastnosti kovu tlakové nádoby a díky tomu bude možné jaderný blok dále bezpečné provozovat,“ uvádí ředitel projektu prodlužování provozu Mecamorské elektrárny za ruskou stranu Jurij Sviriděnko. 

Jak probíhá žíhání 

Během provozu je reaktorová nádoba tepelně namáhána výraznými změnami teploty během provozu a během odstávek. Dále také ocel degraduje působením neutronů, které vylétají z aktivní zóny. Před žíháním bude z nádoby vyjmuto jaderné palivo a potom bude celá nádoba nahřáta na 475 °C. Při této teplotě bude udržována několik dní a nakonec bude pozvolna chladnout. Tím se ocel stane houževnatější a méně křehkou. Jde o opačný proces než je například kalení nože, který tím získává na pevnosti, ale zároveň křehne. 

Při modernizaci jaderky můžete vyměnit všechno - jen tlakovou nádobu ne 

Podobným technologickým procesem prochází reaktorová nádoba během výroby. Také je nahřáta a vychládá, aby se odstranily vnitřní změny v kovu, ke kterým došlo během svařování nádoby z jednotlivých prstenců. Reaktor, který byl namontován do jaderného bloku, však už není možné vyjmout a odvézt do velké pece, takže je potřeba speciální vybavení. Zařízení vyvinuly ruský Kurčatovův institut a konstruktér reaktorů VVER, společnost OKB Gidropress (součást Rosatomu). 

Není to první žíhání 

Žíhání reaktoru proběhlo poprvé v roce 1987 ve 3. bloku Novovoroněžské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-440. Později bylo provedeno v rámci prodlužování provozu v blocích s reaktory VVER-440 v Rusku, na Ukrajině, v Bulharsku a ve Finsku. Vyžíhány byly i dva bloky slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice V1. 

Česká stopa ve světě 

Do velké modernizace 2. bloku Mecamorské elektrárny jsou zapojeny i české firmy. Společnosti Škoda JS a ZAT společně dodávaly řídicí systémy pro primární okruh, konkrétně systém řízení pohonů regulačních kazet, který řídí výkon reaktoru. Zakázka měla hodnotu 100 milionů korun. 

Jaderná elektrárna Mecamor 

Arménsky Mecamor atomakayan - je jedinou jadernou elektrárnou nejen v Arménii, ale i v celé oblasti Jižního Kavkazu. Leží u města Mecamor přibližně 30 kilometrů západně od hlavního města Jerevanu. Byla postavena v 70. letech se dvěma bloky VVER 440/270. Po zemětřesení v roce 1988 byla elektrárna odstavena, ale po problémech s dodávkami elektřiny pro Arménii vláda v roce 1993 rozhodla znovu spustit druhý blok. Nyní prochází komplexní modernizací, která umožní jeho další bezpečný provoz. Pokrývá zhruba třetinu výroby elektřiny v zemi a i nadále zůstává klíčovým energetickým zdrojem v regionu.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail