Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 402

Lana předpínající temelínský kontejnment

Jakoby se naráz zvedalo tisíc osobních automobilů. Takovou sílu je potřeba vyvinout při napětí lan, která vyztužují ochranou budovu kolem reaktoru - kontejnment. Letos prošla důležitou kontrolou, která se provádí jednou za šest let, ochranná budova druhého bloku Temelína.

Fotogalerie (3)
Předpjatá lana drží v betonovém kontejnmentu celkem 272 kotev (foto ČEZ)

Jedno předpínací lano měří sto metrů a váží jako pět osobních automobilů. Tvoří ho 478 drátků a udrželo by letící raketoplán. V ochranné budově (kontejnmentu) jednoho temelínského reaktoru mají takových lan 132. Výměnu jednoho z nich v Temelíně provedli koncem července. „Lano musíme ze stěny kontejnmentu vytáhnout, což s přípravou trvá přibližně dva týdny. Následně jej odborníci z ÚJV Řež kontrolují s důrazem především na odolnost vůči předpětí, materiálové vlastnosti nebo chemické složení. Jde o jedno z důležitých ověření, které provádíme jednou za šest let,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Instalace nového lana

Velmi náročná je také instalace nového více než osmitunového lana. V mobilním velíně vytaženém na střechu šedesátipětimetrové ochranné budovy odborníci z ÚJV Řež sledují milimetry. Po dosažení požadované hodnoty pak pět hodin sledujeme napětí. Nesmí dojít k poklesu pod předepsanou hodnotu,“ říká Ján Bulák, vedoucí pětičlenného týmu z ÚJV Řež, který výměnu mohutného lana zajišťuje.

Výměna jednoho předpínacího lana trvala celkově čtyři týdny. Výsledky zkoumání a ověřování elektrárna předává Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Jeho inspektoři mimo jiné dostávají od ČEZ každý měsíc i údaje z tenzometrů, které předpětí lan průběžně měří. „Tím státnímu dozoru dokladujeme požadované předpětí klíčové budovy, která odděluje reaktor od životního prostředí. Minimální požadovaná hodnota předpětí kopulových lan je 770 tun, přičemž aktuální průměrná hodnota je o sto deset tun vyšší,“ poznamenal Jan Kruml.

Ochranná budova kolem reaktoru (kontejnment)

Jde o klíčovou bezpečnostní bariéru, která odděluje reaktor od životního prostředí. Vypadá jako válec vysoký 56 metrů s průměrem 45 metrů. Betonové stěny jsou tlusté 1,2 metrů. Vydrží silné zemětřesení, odolá tornádu nebo tlakové vlně po výbuchu. Jeho konstrukci vyztužuje dohromady 132 ocelových lan. Tloušťka každého lana je 20 centimetrů a je spleteno z 478 drátků. Délka se pohybuje od 95 do 190 metrů.

 

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail