Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 413

Jak se rozebírá jaderná ponorka

Rusko modernizuje jaderný ponorkový arsenál a my můžeme jen hádat, proč. V každém případě je zajímavé, že uvolnilo fotografie, jak se likviduje stará vysloužilá ponorka. Fotky najdete zde:  http://www.businessinsider.com.au/how-russia-dismantles-its-old-nuclear-subs-2014-10

Fotogalerie (1)
Jaderná ponorka vytažená na souš. Rozebírat se bude v uzavřeném doku - kobce. (Zdroj Adobe Stock)

Vysloužilého podvodního obra přitáhli do přístavu Vladivostok na Dálném východě v roce 2009. Na součástky ho rozeberou v závodě Zvezda. O jak masivní a složité dílo jde, si uvědomíme teprve tehdy, když uvidíme břichaté tělo ponorky nad hladinou. Jak se asi v takové ponorce žije, můžeme z průřezu trupu jen odhadovat.

Délkou 107 metrů ponorka přesáhne fotbalový stadion. Nejprve se od přední sekce oddělí zadní část s jaderným reaktorem a strojovnou, kde jsou zbraňové systémy a kajuty. Použité jaderné palivo a aktivované části zařízení se zlikvidují jako jaderný odpad. Celá akce je časově a hlavně finančně náročná – likvidace starých ponorek a jejich náhrada moderními přijde Rusko odhadem na 2,2 miliardy dolarů.

Zdroj

Převzato z článku http://www.businessinsider.com.au/how-russia-dismantles-its-old-nuclear-subs-2014-10

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail