Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 413

Grónsko – budoucí uranová velmoc?

Dánsko, i když samo jadernou energetiku neprovozuje, se může vbrzku stát jedním z největších světových exportérů uranu. Grónsko, autonomní součást Dánského království, požádalo parlament o souhlas s těžbou v Kvanefjeldu, jednom z největších uranových ložisek na světě. Uran je tam vedlejším produktem při těžbě dalších drahých a vzácných kovů, nezbytných mj. v současném elektrotechnickém průmyslu.

Parlament grónskou žádost s největší pravděpodobností nezamítne. Předpokládá se, že ještě letos předloží grónská samospráva analýzu ekologických a zdravotních dopadů těžby. Rozhodující slovo pak řeknou obyvatelé ostrova při všeobecných volbách plánovaných na letošní červen.

Ztráta dánského protijaderného image není jediným problémem chystané těžby uranu. Pokud by nadále platil její zákaz, nebylo by možné využívat ani bohatá ložiska železné rudy, mědi, zlata a také prvků vzácných zemin (lanthanoidů). Ty jsou nezbytné pro mikroelektroniku, zejména pro výrobu chytrých telefonů, v automobilovém průmyslu, připomeňme neobyčejně silné neodymové magnety a také výrobu fotovoltaických panelů. Grónsko by těžbou vzácných zemin mohlo prolomit dosavadní monopolní postavení Číny v této oblasti. Těžební projekt počítá s inventářem 956 Mt uranové rudy, 10,33 Mt oxidů vzácných zemin, 2,25 Mt zinku, 0,84 Mt oxidu yttritého.

Uran je politikum

Zanedbatelný není ani případný politický dopad rozvoje těžby uranu a dalších surovin v Grónsku. Ostrov náležící geograficky k Severní Americe by mohl v jejím důsledku usilovat o větší nebo dokonce úplnou nezávislost na metropoli.

 

Uran je obchod

Světový žebříček dobývání uranu, suroviny na výrobu paliva pro jaderné elektrárny, se v posledních letech zásadně proměnil. Světovou jedničkou se stal Kazachstán, jehož těžba se za poslední desetiletí téměř zdesateronásobila na bezmála 20 tisíc tun. l Už před čtyřmi roky odsunul na druhé místo Kanadu, kde se roční těžba pohybuje kolem 10 tisíc tun. Obě země tak dodávají na trh více než polovinu veškerého uranu. Světová poptávka po surovině na výrobu jaderného paliva přitom převyšuje běžnou nabídku o čtvrtinu a cena smolince (oxidu uraničito-uranového, U3O8) se po špičkových 136 dolarech pohybuje dlouhodobě nad 40 dolary za libru.

 

Uran v přírodě

Uran se vyskytuje takřka všude v zemské kůře v průměrné koncentraci 2,8 ppm. Je hojnější než zlato, stříbro a měď.


 

Největší producenti uranu ve světě (rok 2011, v tunách)

Kazachstán 19 451
Kanada 9 145
Austrálie 5 983
Niger 4 351
Namibie 3 258
Uzbekistán 3 000
Rusko 2 993
ostatní 6 200
z toho Česko 229
Celkem 54 610

Pramen: WNA

 

Největší odběratelé uranu ve světě (rok 2012, potřeba v tunách)

USA 19 724
Francie 9 254
Čína 6 550
Rusko 5 488
Japonsko 4 636
Jižní Korea 3 967
Ostatní 17 988
Z toho Česko 583
Celkem 67 990

Pramen: WNA

Největší uranové doly (rok 2011)

Důl Země Vlastník Typ Produkce
(tun U)
Svět (%)
McArthur River Kanada Cameco Podzemní důl 7686 14
Olympic Dam Austrálie BHP Billiton (Vedlejší produkt k těžbě mědi)
podzemní důl
3353 6
Arlit Niger Somair/ Areva Povrchový důl 2726 5
Tortkuduk Kazachstán Katco JV/ Areva Chemické loužení 2608 5
Ranger Austrálie ERA
(Rio Tinto 68 %)
Povrchový důl 2240 4
Kraznokamensk Rusko ARMZ Podzemní důl 2191 4
Budenovskoye 2 Kazachstán Karatau JV/Kazatomprom-Uranium One Chemické loužení 2175 4
Rossing Namibie Rio Tinto (69 %) Povrchový důl 1822 3
Inkai Kazachstán Inkai JV/Cameco Chemické loužení 1602 3
South Inkai Kazachstán Betpak Dala JV/ Uranium One Chemické loužení 1548 3
Celkem těchto deset dolů 27,951 52%
(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail