Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 413

Podmořská jaderná elektrárna

Francouzská státní organizace DCNS (Direction Technique des Constructions Navales) plánuje vývoj civilního jaderného reaktoru pro zásobování ostrovů a pobřežních měst elektřinou.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Organizace DCNS se spojila ke spolupráci s jaderným koncernem Areva, elektrárenskou společností Electricité de France (EdF) a Komisariátem pro atomovou energii CEA, aby společně zpracovaly koncept elektrárny s pracovním názvem Flexblue. Technické studie projektu jsou již připraveny, nyní se zkoumá obchodní potenciál (v nejbližších 20 letech autoři odhadují potřebu cca 200 takových jednotek, protože tři čtvrtiny lidské populace žijí do 80 km od moře), konkurenceschopnost a zabezpečení. Reaktor by měl být na úrovni třetí generace.

Podmořský reaktor Flexblue bude mít tvar 100 m dlouhého válce odolného proti torpédům o průměru 15 m. Vážit bude okolo 12 000 tun. V těle válce bude nejen reaktor, ale i parogenerátory, turbosoustrojí a další potřebná zařízení. Na místo jej dopraví speciální loď, která se potopí do moře i s nákladem, který pak bude do konečné pozice manévrovat sám. Instalaci zakončí jeho překrytí sítí. Reaktor bude zakotven na mořském dně v hloubce mezi 60 a 100 metry 5-15 kilometrů od pobřeží. Elektřina se bude přenášet podmořským kabelem. Výkon bude mezi 50 a 250 MW, což vystačí zásobovat elektřinou milion lidí. Náklady se odhadují na několik set milionů eur.

Společnost DCNS má více než 40 let zkušeností s provozem jaderných ponorek a nový reaktor by měl být založen na stejné, osvědčené technologii. Flexblue bude schopen pracovat několik let, pak se celý i s použitým palivem vrátí výrobci na výměnu paliva nebo k likvidaci.

Potenciál podobných malých jaderných zdrojů (small- and medium-sized reactors SMRs) studuje také USA, Japonsko a Rusko, které již připravuje plovoucí jadernou elektrárnu k podobnému účelu.

Zdroj: NucNet

Video o projektu na: http://www.youtube.com/watch?v=NbaRq1T4Dbk

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail