Ať vám léto hraje do karet
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Francouzská státní organizace DCNS (Direction Technique des Constructions Navales) plánuje vývoj civilního jaderného reaktoru pro zásobování ostrovů a pobřežních měst elektřinou.
Organizace DCNS se spojila ke spolupráci s jaderným koncernem Areva, elektrárenskou společností Electricité de France (EdF) a Komisariátem pro atomovou energii CEA, aby společně zpracovaly koncept elektrárny s pracovním názvem Flexblue. Technické studie projektu jsou již připraveny, nyní se zkoumá obchodní potenciál (v nejbližších 20 letech autoři odhadují potřebu cca 200 takových jednotek, protože tři čtvrtiny lidské populace žijí do 80 km od moře), konkurenceschopnost a zabezpečení. Reaktor by měl být na úrovni třetí generace.
Podmořský reaktor Flexblue bude mít tvar 100 m dlouhého válce odolného proti torpédům o průměru 15 m. Vážit bude okolo 12 000 tun. V těle válce bude nejen reaktor, ale i parogenerátory, turbosoustrojí a další potřebná zařízení. Na místo jej dopraví speciální loď, která se potopí do moře i s nákladem, který pak bude do konečné pozice manévrovat sám. Instalaci zakončí jeho překrytí sítí. Reaktor bude zakotven na mořském dně v hloubce mezi 60 a 100 metry 5-15 kilometrů od pobřeží. Elektřina se bude přenášet podmořským kabelem. Výkon bude mezi 50 a 250 MW, což vystačí zásobovat elektřinou milion lidí. Náklady se odhadují na několik set milionů eur.
Společnost DCNS má více než 40 let zkušeností s provozem jaderných ponorek a nový reaktor by měl být založen na stejné, osvědčené technologii. Flexblue bude schopen pracovat několik let, pak se celý i s použitým palivem vrátí výrobci na výměnu paliva nebo k likvidaci.
Potenciál podobných malých jaderných zdrojů (small- and medium-sized reactors SMRs) studuje také USA, Japonsko a Rusko, které již připravuje plovoucí jadernou elektrárnu k podobnému účelu.
Zdroj: NucNet
Video o projektu na: http://www.youtube.com/watch?v=NbaRq1T4Dbk
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.