Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Jaderná energetika je neustále především mužskou záležitostí. Podle průzkumů veřejného mínění mají ženy z jádra větší obavy než muži. Požádali jsem proto o rozhovor ing. Evu Bartejsovou, která pracuje v oblasti výzkumu a vývoje v Oddělení teoretické reaktorové fyziky v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.
Nejedná se však o akci určenou pouze pro reaktorové či jiné fyziky, ale pro všechny obory, které mají nějaké pojítko s jádrem jako takovým. Mezi zúčastněnými sice převažovali právě fyzici a „provozáci“ ze všech oblastí elektrárny, ale nechyběli ani právníci zabývající se legislativou spojenou se zajištěním jaderné bezpečnosti, s provozem elektráren, atd. Početnou skupinu tvořili vědci a fyzici zabývající se všemi možnými oblastmi – počínaje těžbou a zpracování uranu, přes možnosti obohacování paliva, optimalizace aktivní zóny, až po možnosti přepracování paliva či jeho uložení. Další významnou část účastníků tvořili instruktoři a učitelé, dokonce se zúčastnila i jedna novinářka. Směsice to byla skutečně pestrá.
Velkým přínosem této akce byla především možnost výměny zkušeností v jednotlivých zemích a získání přehledu ve všech možných oborech souvisejících s jádrem. V neposlední řadě také vytvoření kontaktů na profesionály po celém světě.
Na Korejcích lze obdivovat jejich píli a odhodlání budovat a mít se dobře jako se mají euroatlantické civilizace. V 50. letech proběhla válka, která rozdělila Korejce na Severní a Jižní. Od této doby jsou Korejci stále oficiálně ve válečném stavu, který jim ale nijak nebrání v rozvoji. Jižní Korea je otevřená svobodná země a jako cílem každého národa je se mít dobře, tak i tato snaha je vidět v Koreji na každém kroku. V této zemi byla za posledních asi 50 let vybudována téměř kompletně nová infrastruktura, rychlovlaky se protínají s čtyřproudými dálnicemi. Mnohopodlažní domy lemují ulice statisícových měst. Na jihu Koreje jsou četné luxusní výletní hotely a pláže. Po celé Koreji jsou v horách rozesety starodávné chrámy. Některé jsou skutečně starodávné, jiné byly ve válce srovnány se zemí, ale v duchu zachování tradic Koreje byly podle původních plánů vystavěny od základu znovu. Starobylé se prolíná se supermoderním.
Jadernou energetiku potřebujeme a je na čase, abychom se jí nebály (i).
Účastníkem WNU SI (Světové jaderné univerzity) se může stát každý mladý člověk, který se nějakým způsobem pohybuje v jaderném oboru. Samozřejmě je třeba se do programu podat přihlášku a poté být vybrán komisí. Program probíhá jednou ročně, tudíž i jednou ročně je stanoveno datum, do kdy lze přihlášku podat. Do ročníku 2008, který proběhne v Kanadě, se již přihlásit nelze, ale nic není ztraceno, v průběhu září bude vyhlášen další ročník. Vzhledem k tomu, že WNU Summer Institute je považován za prestižní záležitost, počet zájemců značně převyšuje kapacitu a není snadné se do programu probojovat.
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)