Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 549

Vztyčte štíty!

Milovníci Star Treku zaplesají: technologie předpovězená scifi se opět stává realitou. Intenzivní výzkum jaderné fúze povede v budoucnu nejen k téměř nekonečné produkci ekologické energie, ale díky získanému technickému know-how bude možné chránit kosmonauty a kosmické stanice před nepříznivým kosmickým zářením.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Vesmírné počasí

Stejně jako americká NASA tak i evropská vesmírná agentura ESA pracuje na programu, jehož cílem má být vyslání lidí na Měsíc a na Mars v roce 2032. Problémem vesmírných cest jsou kromě dalších věcí i vysokoenergetické částice ze slunečních bouří. Bombardují vše, co jim přijde do cesty, poškozují zařízení satelitů, ale hlavně jsou nebezpečné živým organismům. Život na Zemi je před nimi chráněn zemskou magnetosférou. Lidé na kosmických lodích nebo měsíčních či marťanských stanicích se musejí chránit těžkými stínicími štíty. Např. na stanici ISS je speciální prostor se silnými stěnami, v němž se kosmonauti skrývají v obdobích zvýšené sluneční činnosti. Pro delší lety je to nepraktické a významně to zvyšuje hmotnost lodi. Řešením by mohly být štíty magnetické.

Minimagnetosféra

Silná a rafinovaně tvarovaná magnetická pole udržují ve fúzních reaktorech žhavé plasma bez dotyku se stěnou nádoby. Zkušenosti s tvarováním magnetických polí umožňují sestrojit něco jako umělou magnetosféru kolem kosmických lodí. Laboratorní experimenty nyní probíhají v Rutherford Appleton Laboratory na univerzitě v Yorku ve Velké Británii. Vědci staví v laboratoři zařízení, které by mělo v případě potřeby vytvořit kolem kosmické stanice malou vlastní magnetosféru. Bude fungovat na principu supravodičů a technologie magnetického udržení používané v jaderné fúzi.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail