Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 314

Víno z Marsu

Ještě nevíme, jak tam doletět, ale už plánujeme, že odtamtud budeme dovážet víno. Nevíme, jak se vypořádat s absencí ozonové vrstvy a magnetického pole, čili s nedostatečnou ochranou marťanských kolonistů před zářením, ale těšíme se na marťanské vinné dýchánky. Tento článek sice vychází 1. dubna, ale představte si - není to Apríl! Gruzie, země s tradicí pěstování a výroby vína delší než 8 000 let, zcela vážně uvažuje, jak to na Marsu zařídit.

Fotogalerie (1)
Gruzie má 8 000 let tradici pěstování a výroby vína (zdroj AdobeStock)

Gruzie dala dohromady hlavy svých nejlepších odborníků na vesmír a na víno, aby společně vymysleli, jak na Marsu pěstovat révu. Projekt nazvaný IX. Milenium, zřejmě aby zdůraznil osmitisíciletou tradici, se bude skládat z několika fází výzkumu a budování zemědělské infrastruktury potřebné pro podmínky Marsu. Kritickou fází je vůbec vybrat vhodné druhy révy, které vydrží silné ionizující záření, prachové bouře a drsné výkyvy teplot. Výzkum by se měl stihnout do roku 2024, kdy Elon Musk plánuje poslat první lidskou posádku k rudé planetě. (NASA to předpokládá až v třicátých letech.)

Průkopníci ve vinařství

Jestliže lidstvo plánuje jednou žít na Marsu, musí i Gruzie k tomu nějak přispět,“ řekl Nikoloz Doborjginidze, zakladatel Gruzínské agentury pro výzkum vesmíru (Georgia's Space Research Agency) a poradce ve „vinném projektu“. „Naši předkové dali víno Zemi, takže my bychom měli udělat totéž pro Mars.“ O původu vinařství se sice stále debatuje, ale Gruzie třímá cenný trumf díky nedávnému archeologickému nálezu neolitické nádoby prokazatelně užité k fermentaci vína (ještě bylo uvnitř na stěnách) datované do roku 6000 př. n. l. Podrobnosti najdete v článku https://www.livescience.com/60929-oldest-winemaking-dates-to-neolithic.html.

Vesmírný „vinný projekt“

Bude slavnostně odstartován na konci letošního roku instalací vertikálního skleníku uvnitř hotelu Stamba v hlavním městě Tbilisi. Již o tom hrdě psala gruzínská média (http://agenda.ge/en/news/2018/1343). Skleník bude uzavřeným ekosystémem simulujícím podmínky Marsu a bude hydroponicky bez zásahu člověka kromě vinné révy pěstovat ještě jahody a rukolu. Do té doby budou mít vědci plné ruce práce s výběrem odrůd, které by mohly na Marsu přežít. V nejbližších letech plánují vědci z Tbiliské Business Technology University simulovat v laboratoři marťanské podmínky, vystavovat vzorky podmínkám teplotních výkyvů, vysokým koncentracím oxidu uhličitého a nízkému atmosférickému tlaku, který odpovídá pozemské nadmořské výšce asi 6 000 m. Z těchto experimentů se pravděpodobně nedá ještě nejméně do roku 2022 očekávat žádné ovoce, nicméně vědci věří, že nejlepší na Marsu bude bílé víno. „Bílé odrůdy jsou odolnější k virům,“ říká Levan Ujmajuridze, ředitel gruzínské laboratoře vitikultury. „Myslím, že budou také nejodolnější k záření, bobule mají slupku, která jej bude odrážet.“

S výrobou vína si budou muset poradit Marťané sami

Budou-li chystané experimenty úspěšné, mohou osadníkům Marsu přinést vinné hrozny. Ovšem jejich fermentace, zrání a plnění do lahví už bude na nich. Zatím nevíme, jak by fungovalo kvašení v podmínkách nízké gravitace, ale vědci z NASA optimisticky předpokládají, že bude. (Zamýšlejí se nad tím např. v článku https://gizmodo.com/nasa-you-could-probably-make-wine-in-space-1796429547.)

Nejen víno, ale i pivo a whisky

Úvahy gruzínského týmu nejsou, co se týká vesmírného zemědělství, zdaleka první. Astronauti na ISS už pěstovali salát (psali jsme o tom zde https://www.3pol.cz/cz/rubriky/astronomie/1901-jak-dostat-lidi-na-mars-a-jak-tam-pestovat-rostliny), Čína na Měsíci nechala vyklíčit brambory a huseníček. Výrobci amerického Budweiseru už poslali do kosmu třikrát semínka ječmene. Budweiser totiž již v březnu 2017 oznámil, že chce být prvním, kdo na Marsu bude dělat pivo. Prý v prvních třech experimentech zvládli klíčení, sušení a sladování v podmínkách mikrogravitace (více zde https://www.foodandwine.com/beer/budweiser-space-experiment-iss-third-launch-mars). Též jedna šarže Ardbeg skotské whisky strávila tři roky 2011 - 2014 na palubě ISS. Projekt pozemšťanům ukázal, že zrání whisky v podmínkách mikrogravitace vytvoří produkt opravdu odlišný od kontrolního vzorku ponechaného na Zemi. Whisky z ISS prý chutnala jako „antiseptické pastilky“ a „gumový kouř“.

Zdroj: https://www.livescience.com/64477-georgia-growing-wine-on-mars.html?utm_source=ls-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=20190114-ls

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail