Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 232

Diagnostika pomocí umělé inteligence

Stanovení přesné diagnózy může někdy člověku doslova zachránit život. Mnoho lékařů proto vítá nové způsoby nalezení správné metody léčby. Mohou tím lépe a rychleji pomoci pacientovi. Vědci nedávno vyvinuli umělou inteligenci schopnou rozeznávat podezřelé kožní útvary. Lékaři, kteří v diagnostice kožních znamének spolupracovali s umělou inteligencí, měli mnohem přesnější výsledky.

 

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

Medicína na dálku ve spojení s umělou inteligencí

Během koronavirové krize stoupla poptávka po medicínských službách poskytovaných na dálku. Proto nyní roste snaha vyvíjet nové metody, které by zefektivnily poskytování zdravotnických služeb bez nutnosti osobního kontaktu. Spolupráce lékařů s umělou inteligencí by mohla v medicíně dobře fungovat i na dálku. Jedním z mnoha odvětví, kde je možné s úspěchem využít umělou inteligenci, je i onkologie.

Umělá neuronová síť zefektivní lékařům práci

Uměle vytvořená neuronová síť vybavená kamerou s vysokým rozlišením by mohla pomoci při vyhledávání podezřelých kožních útvarů. Třídění jednotlivých případů na základě obrazové analýzy může pomoci odborníkům odlehčit jejich pracovní zátěž. Ve většině dosavadních studií srovnávali vědci přesnost diagnózy umělé inteligence s diagnózou provedenou odborným lékařem. Ukázalo se, že slibnější formou je spolupráce.

Tým vědců vytvořil umělou neuronovou síť schopnou učit se z dostupné databáze abnormálních kožních útvarů. Kožní útvary byly roztříděny podle klíčových charakteristik, které se v diagnostice využívají, např. složitost tvaru, zrnitost nebo textura. Kožní útvary, které jsou pigmentované, jdou lépe rozlišit a jejich vývoj je snadněji předvídatelný. Nepigmentované variace melanomů mohou být ovšem problémem a útvar se musí častěji vyříznout pro histologické vyšetření. Lékař proto může umělou inteligenci využít k předpovědi možného vývoje podezřelého útvaru a doporučit způsob léčby.

Přesnější odhad podezřelého útvaru

Vysoce riziková znaménka potřebují osobní schůzku, pacienti s nízkým rizikem zhoubného vývoje jsou objednáváni v delších intervalech. Ze spojení lékaře s umělou inteligencí mohou těžit nováčci v oboru, kteří se mohou rychleji naučit rozpoznávat abnormální útvar a prohloubit svoje zkušenosti. Zapojení umělé inteligence ovšem ocení i zkušení lékaři, výrazně se totiž zkrátí čas potřebný pro vyšetření, zejména v nejasných případech. Je totiž velmi důležité, když si mohou rozhodnutí ověřit.

Je v tom háček?

Vědci požádali dermatology hodnotící nálezy, aby vyhodnotili několik případů, aniž věděli, že je vyhodnocovali už v minulosti. Když konzultovali svoje rozhodnutí s umělou inteligencí, změnili svoje dřívější rozhodnutí z „vyříznout“ na „prozatím sledovat“ u 15 % případů. To znamená, že spolupráce člověka s umělou inteligencí by mohla snížit počet operací u případů, které nepotřebují akutní chirurgický zásah a rovněž snížit finanční náklady na tyto nepotřebné úkony. Ovšem má to i svoje úskalí. Když vědci testovali vliv umělé inteligence se záměrně špatným rozhodovacím algoritmem na rozhodování lékařů, překvapivě zjistili, že nesprávný výsledek může velmi snadno uvést v omyl celé spektrum odborných lékařů. Jinými slovy, lékaři často umělé inteligenci důvěřovali, místo aby spoléhali více na svůj vlastní úsudek, který byl správný. Nevýhody této metody lze ovšem eliminovat pomocí intenzívního testování. „Pevně věřím, že v blízké budoucnosti bude hodnocení podezřelých kožních znamének probíhat za pomoci umělé inteligence v mnoha specializovaných centrech,“ říká autorka studie z australské univerzity v Queenslandu.

 

Zdroj: NatureMedicine a Science Daily

Eva Doležalová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail