Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 314

Vrátí se k nám orlovec říční?

Severočeská energetika, a. s., věnuje velkou pozornost péči o životní prostředí a to včetně ochrany ptactva. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistila společnost instalaci ochranných prvků zamezujících úrazům ptáků elektrickým proudem na více než tisíci stožárech elektrického vedení. V současné době odborníci vyvíjejí nový typ ochranného prvku, který by svojí konstrukcí ještě lépe splňoval místní nároky na ochranu ptactva.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

K opravdovým raritám patří počin rodinky čápa bílého, která si vybudovala hnízdo na stožáru vedení nízkého napětí. Pracovníci společnosti zajistili v okolí čapího hnízda důkladnou izolaci vedení a pravidelně jezdí kontrolovat stav a bezpečnost hnízda. Ve spolupráci s Národním parkem České Švýcarsko vybudovala společnost v letošním roce na stožáru vysokého napětí unikátní hnízdo uzpůsobené pro vzácného dravce orlovce říčního, který by se díky této aktivitě mohl navrátit na naše území, kde naposledy hnízdil zhruba před sto lety, z nedaleké Saské Lužice. Hnízdo u Velkého rybníka u Rybniště bylo postaveno podle nákresu německých ochránců přírody. Orlovec říční se živí rybami a ze Saské Lužice k Velkému rybníku to pro něj není nijak daleko. Je tak šance, že by se tu pár orlovců říčních zabydlel. Do Českého Švýcarska se začal před více než deseti lety vracet i sokol stěhovavý, když němečtí ochránci přírody začali vypouštět sokoly z umělých chovů do volné přírody. Podařil se i návrat lososů, které začali před pěti lety rybáři vysazovat do místní říčky Kamenice. Loni pak rybáři chytili první lososy, kteří se vrátili z moře. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000. Území o rozloze 80 km2 tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě – Pravčická brána. Navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Ondřej Horák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail