Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 233

Vrátí se k nám orlovec říční?

Severočeská energetika, a. s., věnuje velkou pozornost péči o životní prostředí a to včetně ochrany ptactva. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistila společnost instalaci ochranných prvků zamezujících úrazům ptáků elektrickým proudem na více než tisíci stožárech elektrického vedení. V současné době odborníci vyvíjejí nový typ ochranného prvku, který by svojí konstrukcí ještě lépe splňoval místní nároky na ochranu ptactva.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

K opravdovým raritám patří počin rodinky čápa bílého, která si vybudovala hnízdo na stožáru vedení nízkého napětí. Pracovníci společnosti zajistili v okolí čapího hnízda důkladnou izolaci vedení a pravidelně jezdí kontrolovat stav a bezpečnost hnízda. Ve spolupráci s Národním parkem České Švýcarsko vybudovala společnost v letošním roce na stožáru vysokého napětí unikátní hnízdo uzpůsobené pro vzácného dravce orlovce říčního, který by se díky této aktivitě mohl navrátit na naše území, kde naposledy hnízdil zhruba před sto lety, z nedaleké Saské Lužice. Hnízdo u Velkého rybníka u Rybniště bylo postaveno podle nákresu německých ochránců přírody. Orlovec říční se živí rybami a ze Saské Lužice k Velkému rybníku to pro něj není nijak daleko. Je tak šance, že by se tu pár orlovců říčních zabydlel. Do Českého Švýcarska se začal před více než deseti lety vracet i sokol stěhovavý, když němečtí ochránci přírody začali vypouštět sokoly z umělých chovů do volné přírody. Podařil se i návrat lososů, které začali před pěti lety rybáři vysazovat do místní říčky Kamenice. Loni pak rybáři chytili první lososy, kteří se vrátili z moře. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000. Území o rozloze 80 km2 tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě – Pravčická brána. Navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Ondřej Horák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail