Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Co budeme potřebovat: Širší zavařovací sklenici, přiměřeně veliký mikrotenový sáček (nesmí být děravý), dostatečně velkou a silnou gumičku.
Jak na to:
Do širší sklenice vložíme sáček tak, aby mezi ním a sklenicí zůstalo co nejméně vzduchu. Okraj sáčku ohrneme přes okraj sklenice a zajistíme gumičkou tak, aby nemohl vnikat vzduch mezi sáček a zavařovací sklenici. Uchopením za jeho střed se pokusíme sáček vyjmout, což se nám nepovede. Společně se sáčkem zvedneme i zavařovací sklenici (viz obr.).
Vysvětlení:
Sáček nelze ze sklenice vyndat, protože mezi ním a stěnami sklenice se zřeďuje vzduch a tím vzniká podtlak.
Tipy:
Je vhodné použít mikrotenové sáčky na mražení potravin, protože jsou silnější. Pak není tak snadné je protrhnout.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.