Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Lze propíchnout bramboru brčkem?

Slámku, neboli brčko sloužící k pití nápoje, můžeme popsat jako dlouhou tenkou trubičku. Zkusme pomocí brambory otestovat jak moc je brčko pevné.

Fotogalerie (3)
Brčko už prochází skrz bramboru
(foto autor)

Nejprve vyzvěte kamarády nebo vaše „obecenstvo“, aby zkusili brčkem propíchnout bramboru. Většinou jejich pokus skončí neúspěchem. Brčko se zlomí nebo ohne, v nejlepším případě se zaboří jen částečně.

Teď ty

Po neúspěšných pokusech ostatních se sami chopte experimentování. Prstem (ideálně palcem) zacpěte jeden konec slámky a pevněte ji obejměte. Nyní stačí vybrat libovolné místo a rychlým pohybem protlačit brčko bramborou. Opravdu to funguje!

Jak je to možné

Za vším je vzduch. Pokud jeden konec brčka ucpeme palcem, zajistíme tím, že vzduch zůstane uvnitř. Molekuly vzduchu vyplňují celý vnitřní objem brčka. Při průchodu skrz bramboru se vzduch stlačuje, zvyšuje se tlak na okolní brčko a jeho pevnost se tím zvětší. Po průchodu brčka na druhou stranu vzduch vyfoukne ven.

Pokud nezacpeme palcem otvor brčka, vzduch jednoduše z brčka uniká a brčko nedrží tvar – snadno se ohne, vmáčkne dovnitř či zlomí.

Vladimír Vochozka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail