Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 217

Nová úloha pro biopaliva

Kontaminovaná půda zasažená radioaktivním spadem po havárii černobylské jaderné elektrárny by mohla být v Bělorusku vyčištěna zajímavým způsobem – pěstováním nepotravinové biomasy. Bělorusko proto plánuje pěstovat plodiny, které by odstraňovaly radioaktivní stroncium, cesium, americium a plutonium.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Území o rozloze 40 000 km2 v jihovýchodní části Běloruska je tak silně kontaminováno radioaktivními izotopy, že by nebylo vhodné pro pěstování potravinových plodin po dobu několika staletí. Minsk proto navštívili irští odborníci na pěstování biopaliv, kteří jednají s úřady o nákupu radioaktivní cukrové řepy a jiných plodin pěstovaných na kontaminované půdě. Z uvedených plodin by se vyráběla bionafta. Společnost Greenfield Project Management tvrdí, že se žádný radioaktivní materiál nedostane do biopaliva, protože při destilaci pouze etanol stoupá vzhůru potrubím, zatímco těžké radioaktivní zbytky budou spáleny v elektrárně a vytvoří koncentrovaný radioaktivní popel. Ten by mohl být zpracován v existujících úpravnách jaderného odpadu.

Zástupce Běloruska v OSN uvedl, že dekontaminace půdy je prioritní záležitostí vlády. Černobyl se sice nachází na Ukrajině, ale 80 % radioaktivního spadu postihlo Bělorusko. Nejvíce kontaminované oblasti zůstávají stále neobydlené, ale 8 milionů lidí žije v širší kontaminované zóně a zemědělci zde pěstují některé obilniny. Radioaktivní materiál se koncentruje v kořenech a stéblech a po sklizni je opět zaoráván do půdy, takže půda je stále kontaminována.

Běloruská vláda se domnívá, že při pěstování plodin pro biopaliva a při využití celé rostliny by bylo možné půdu vyčistit. Díky přirozenému rozpadu radionuklidů by se tento proces mohl zkrátit z několika staletí na 20‑40 let.

Společnost Greenfield plánuje vybudovat první destilační závod v městě Mozyru, které se nachází v nejvíce kontaminované oblasti. Závod za 500 milionů EUR by ročně přeměnil 500 000 m3 rostlin na 700 milionů litrů biopaliv. Provoz by měl být zahájen v roce 2011, a pokud by se podařilo získat finanční prostředky, mohlo by být vybudováno dalších deset závodů. Jedním z partnerů společnosti Greenfield je běloruská biotechnologická firma Belbiopharm, která plánuje vyvinout geneticky modifikované plodiny schopné rychleji vyčistit kontaminovanou půdu. Má se za to, že z dlouhodobějšího hlediska učiní tato opatření život obyvatel bezpečnějším.

podle New Scientist, 2009, č. 2714, s. 14

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail