V Temelíně testují autonomní drony
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Ráno 17. srpna 2009 bylo na Jeniseji jako každé jiné. Až do chvíle, kdy po 8 hodině ranní otřásla velikou jihosibiřskou vodní elektrárnou ohlušující rána. Na místě bylo zabito 75 lidí, mnoho jich bylo zraněno, do Jeniseje se rozlilo 40 tun oleje.
Když osudného dne přišli pracovníci ranní směny před osmou ráno do práce, nic nenasvědčovalo jakémukoliv problému. Uklízečky myly kamennou podlahu v 32 metrů dlouhé strojovně, technici na střeše instalovali nový ventilační systém. Pracovníků bylo na směně 115, tj. více než kdy jindy. Právě probíhaly opravy a modernizace zařízení elektrárny. Za normálního provozu jich bývá na směně jen 12. Smůla. Nad hlavami se jim klenula 245,5 m vysoká a 1066 m dlouhá přehradní hráz. Devět z deseti instalovaných turbín běželo na plný výkon, včetně turbíny číslo 2, která byla po opravě znovu uvedená do provozu teprve předešlé noci. Ve 250 km vzdálené hydroelektrárně Bratsk totiž došlo k výpadku a bylo potřeba výrobu elektřiny nahradit.
Bezprostředně po havárii bylo povoláno 400 záchranářů, později se jejich počet rozrostl na 2000. Čerpali vodu ze zaplavených prostor a v troskách hledali mrtvé a zraněné. Podařilo se zachránit 14 lidí, 75 jich to štěstí, bohužel, nemělo. Čisticí čety se snažily zastavit olejovou skvrnu, která se táhla řekou 20 km a zabila na 400 tun ryb v blízké pstruhové farmě.
Turbína 2 pracovala, ale vibrovala čtyřikrát více, než dovolovaly limity. Ráno 17. 8. řídicí systém snížil výkon turbíny a ta se v tu chvíli začala chovat jako motor automobilu, který v kopci podřadíte, chvění začalo uvolňovat šrouby. Celé soustrojí se tak uvolnilo ze svého lože a obrovský tlak vody v přivaděči doslova „vystřelil“ turbínu vzhůru. Výrobce dával stroji záruku 30 let – v okamžiku havárie bylo turbíně právě 29 let a 10 měsíců...
První „exploze“ vyřadila z provozu i bezpečnostní systém, který pak nemohl správně zafungovat, uzavřít vtoky a celou elektrárnu odstavit.
Oprava elektrárny bude trvat přibližně 5 let a stát 1,3 miliardy dolarů. Blízké hliníkárny ale nemohou čekat tak dlouho – spotřebovávaly 70 % výroby celé hydroelektrárny. Žádají tedy po ruské vládě, aby urychlila dokončení hydroelektrárny Boguchansk na řece Angaře, která se staví již 29 let.
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.