Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 205

Ekologické Silicon Valley Středního východu

V arabštině „masdar“ znamená zdroj. V případě města stejného názvu jde navíc o obnovitelný zdroj energie. Jde totiž o město bez aut, v němž kromě jiného zásobování aglomerace vodou zajišťuje především odsolená mořská voda, a kde téměř veškerý odpad slouží k výrobě energie. I když se nám to zatím zdá jako utopie či hudba budoucnosti, takové město skutečně vyrůstá v poušti Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech.

Fotogalerie (1)
Město budoucnosti Masdar

Představte si energeticky i ekologicky ideální město
Energetické potřeby města Masdar budou uspokojovány výhradně obnovitelnými zdroji. Město nebude produkovat téměř žádné emise ani odpad. Spotřeba vody klesne o více než polovinu. Ve výsledku tak dojde k 75 procentnímu snížení energetických potřeb města. Jakým způsobem toho Masdar docílí? Bude využívat zdroje, které má přirozeně k dispozici. Energie ze Slunce bude zpracovávána pomocí fotovoltaických článků. Vítr bude využíván větrnými elektrárnami. Pasivní domy budou maximálně úsporně nakládat s energií. A co je nejdůležitější? Masdar je unikátním projektem především proto, že všechny obnovitelné zdroje energie integruje do jednoho propojeného ekosystému.

Města budou brzy přelidněna
Růst populace je jedním z největších problémů, před kterým kdy lidstvo stálo. Podle Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) – jedné z nejvýznamnějších mezinárodních výzkumných institucí sídlících ve Washingtonu – dosáhne do roku 2025 světová populace 7,9 miliard lidí. Ve městech budou žít plné 3,9 miliardy lidí. Podle názoru washingtonského centra budou nabývat na významu nová architektonická řešení založená na využívání alternativních a obnovitelných zdrojů energie. Podobnou předzvěstí metropolí 21. století je právě Masdar City.

Ecomagination
Ecomagination je prvním centrem na světě, které se v souvislosti s uplatněním nových ekologických technologií rozhodla v Masdar City zřídit společnost General Electric (GE). Důvodem je zejména možnost odzkoušet nové technologie a využít je v budoucnu. V Masdar se mají kromě jiného uplatnit např. i ekologické turbíny Jenbacher, které jsou již instalovány v České republice.

Ecomagination centrum GE v Masdaru postavené na 4 tisících čtverečních metrech se zaměří jak na vývoj a aplikaci, tak i na prodej inovativních řešení při využívání obnovitelných zdrojů energie.

Laboratoř budoucnosti
Masdaru se již dnes přezdívá Silicon Valley Středního východu. Stává se totiž opravdovým myšlenkovým a inovačním centrem světa. Město dokazuje, že lidstvo má v rukou potenciál jak vyřešit nejpalčivější problémy naší doby – energetickou bezpečnost, klimatické změny i udržitelný rozvoj společnosti.

Masdar se stává laboratoří budoucnosti. Jeho obyvatelé budou žít v nejvyšším komfortu a současně budou za sebou zanechávat minimální „ekologicky negativní stopu“. Masdar bude příkladem pro budoucí rozvoj měst a ukázkou možností naší doby.

Video k projektu Masdar a GE můžete shlédnout na adrese:
http://www.ge.com/innovation/masdarMěsto Masdar:
počet obyvatel: 50 000 + 40 000 dojíždějících
rozloha: 6,4 km2
instalovaný výkon ve fotoltaice: 40-60 MW, později až 130 MW
instalovaný výkon ve větrných elektrárnách: 20 MW

Podrobnější informace o městu a projektu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Masdar_City
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/spojene-arabske-emiraty/masdar-city-mesto-budoucnosti/1001482/49710/
http://www.ekobydleni.eu/tag/masdar
http://www.stream.cz/video/6/260205-masdar-city-mesto-budoucnosti
http://interier.mise.cz/clanky/masdar-nejcistsi-mesto-planety-vystavba-zacne-v-unoru.html

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail