Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Z rodiny obnovitelných zdrojů energie dodávají v České republice nejvíce elektřiny vodní elektrárny. Mají mnoho předností – neznečišťují ovzduší, během provozu nedevastují krajinu a nevyžadují suroviny, jsou bezodpadové a vysoce bezpečné. Jejich životaschopnost dokazuje skutečnost, že mezi nimi – zejména v kategorii tzv. malých vodních elektráren do instalovaného výkonu 10 MW – najdeme „seniory“, kteří se dosud těší velmi dobrému zdraví. Někteří z nich letos slaví významná životní jubilea.
Malá vodní elektrárna Pastviny – 70 let
Pastvinská malá vodní elektrárna, uvedená do provozu v roce 1938, původně pracovala jako přečerpávací. V době své výstavby byla největší přečerpávací vodní elektrárnou a první elektrárnou v bývalém Československu, která neměla vrchní stavbu strojovny (soustrojí bylo volně pod širým nebem, šlo o elektrárnu tzv. švédského typu). Naposledy bylo soustrojí v čerpadlovém režimu 9. 3. 1964. Od té doby pracuje elektrárna v průtočném režimu. V roce 2000 proběhla modernizace a v elektrárně byla instalována středotlaká Francisova turbína s instalovaným výkonem 3 000 kW. V roce 2003 došlo k rekonstrukci elektrárny. V roce 2006 dostal třífázový generátor nové vinutí, byl instalován nový čerpací agregát regulace turbogenerátoru a nový řídicí systém.
Malá vodní elektrárna Pardubice – 30 let
Pardubická vodní elektrárna byla první elektrárnou na území tehdejší ČSSR, která byla vybavena velkým horizontálním turbosoustrojím. Byla postavena a uvedena do provozu v roce 1978. V elektrárně je instalována kolenová Kaplanova turbína s pevným rozváděcím kolem a oběžným kolem o průměru 3,6 m. Turbína zcela neobvykle používá tabulový rychlouzávěr – v případě poruchy se stroj uvede do klidu a rychlouzávěr se samočinně zavře. Celkovou rekonstrukcí a přesunutím elektročástí dovnitř budovy, úpravami rychlouzávěru, mazáním ložisek turbosoustrojí a chlazením technologie v letech 1998–2001 byla výrazně zvýšena provozní spolehlivost. Projektovaná hltnost 64 m3/s a instalovaný výkon 1 960 kW jsou však přesto nedosažitelné a průměrná účinnost turbogenerátoru nepřesahuje 65 %. Výkon elektrárny se pohybuje maximálně okolo 1 250 kW.
Sluneční fotovoltaická elektrárna Dukovany – 5 let
Mezi jubilanty patří i fotovoltaická elektrárna Dukovany, která sice nevyužívá energetický potenciál vody, nicméně má mezi obnovitelnými zdroji energie v České republice své pevné místo a gratulaci si určitě zaslouží.
První česká fotovoltaická elektrárna byla instalována v roce 1997 na vrchu Mravenečník v Jeseníkách. Provoz ve vysokohorských podmínkách byl problematický, proto ji ČEZ přestěhoval do střeženého areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Elektrárna má celkový výkon 10 kW a celkovou účinnou plochu 75 m2. Zastavěná plocha zabírá 580 m2. Elektrárnu tvoří 200 fotovoltaických panelů osazených monokrystalickými křemíkovými články. Špičkový výkon při plném osvětlení je 53 W/čl., optimální napětí 17,5 V/čl. V současné době slouží v rámci informačního střediska Jaderné elektrárny Dukovany k demonstračním účelům. Ročně se zde vyrobí téměř 8 000 kWh. Elektrárna využívá svůj instalovaný výkon na necelých 10 %, roční časové využití fotovoltaické elektrárny je cca 40 %.
Všechny tyto obnovitelné zdroje můžete v rámci svých letních výletů navštívit, a to – pokud není uvedeno jinak – po dohodě na tel. číslech 492112372, 723732863.
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)