Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 226

Elektřina ze Sahary zamíří do Evropy

Pouhé jedno procento slunečního záření dopadajícího na Zemi by stačilo, aby celá Evropa měla dostatek elektřiny a tepla. Zatím se ale energie Slunce podílí na celkové produkci elektřiny zanedbatelnými dvěma setinami procenta.

Fotogalerie (1)
Schéma elektrárny na stlačený vzduch

Podle očekávání EU však během čtvrtstoletí náklady na výrobu jedné kilowatthodiny sluneční elektřiny klesnou hluboko pod současnou úroveň špičkových uhelných a vyrovnají se jaderným zdrojům. Sluneční elektřinu z velkokapacitních článků na Sahaře by pak mohli odběratelé v Evropě dostávat prostřednictvím nových velkokapacitních vedení pod hladinou Středozemního moře.

Současný světový žebříček využívání sluneční energie na výrobu elektřiny vede Japonsko s přibližně 1000 MW instalovaného výkonu (46 % světových kapacit) následované Německem (20 %), USA (17 %), Austrálií, Holandskem, Itálií, Švýcarskem a Španělskem.

(Zdroj: Handelsblat, časopis Odpady)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail