Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Pouhé jedno procento slunečního záření dopadajícího na Zemi by stačilo, aby celá Evropa měla dostatek elektřiny a tepla. Zatím se ale energie Slunce podílí na celkové produkci elektřiny zanedbatelnými dvěma setinami procenta.
Podle očekávání EU však během čtvrtstoletí náklady na výrobu jedné kilowatthodiny sluneční elektřiny klesnou hluboko pod současnou úroveň špičkových uhelných a vyrovnají se jaderným zdrojům. Sluneční elektřinu z velkokapacitních článků na Sahaře by pak mohli odběratelé v Evropě dostávat prostřednictvím nových velkokapacitních vedení pod hladinou Středozemního moře.
Současný světový žebříček využívání sluneční energie na výrobu elektřiny vede Japonsko s přibližně 1000 MW instalovaného výkonu (46 % světových kapacit) následované Německem (20 %), USA (17 %), Austrálií, Holandskem, Itálií, Švýcarskem a Španělskem.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.