Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Elektřina se, jak známo, těžko skladuje. Vždy je potřeba jí vyrobit právě tolik, kolik se jí zrovna spotřebovává. Dispečeři energetických závodů z toho mívají někdy pěkně těžkou hlavu, aby soulad mezi výrobou a spotřebou uřídili.
Pro jadernou elektrárnu je nejlepší, když jede stále ve stejném výkonu, kotel uhelky se roztápí několik hodin. Pro operativní řízení jsou tedy vhodné např. průtočné vodní elektrárny, jejichž turbína se rozjede a dodává do sítě elektřinu do dvou minut po otevření přívodu vody. Existuje však ještě jiný typ vodních elektráren - přečerpávací. A ty právě mohou sloužit jako "zásobník energie" na období, kdy je zvýšená spotřeba proudu.
Obrázek: Horní a dolní nádrž naší největší přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Poblíž horní nádrže je areál dalších alternativních zdrojů - 3 větrných a první české fotovoltaické elektrárny.
Soutěž: Vyjmenujte další 2 přečerpávací elektrárny v České republice a alespoň 10 průtočných. Odpověď pište nebo mailujte na adresu redakce do 10. března 2002. Vylosovaný výherce získá Velkou knihu o energii.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.