Co nám při prohlížení webu zvedá tlak
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Světový i domácí tisk od letošního května zaplavují zprávy o revoluční americké větrné elektrárně Invelox, která údajně dokáže produkovat až šestsetkrát více energie než dosavadní větrné turbíny, přičemž získaná větrná kilowatthodina má přijít asi na třetinu dnešní ceny. Už tato ohromující čísla, spolu s tvrzením, že bez obřích vrtulí hyzdících krajinu a „zabíjejících ptáky“ umí nový systém využít i slabý vánek, budí zejména u techniků podezření. Nejde o barnumskou reklamu, nebo novinářský „april“? Fyzikální zákony, zejména ty o zachování energie, se obejít nedají. Vynálezce Dr. Daryoush Allaei, generální ředitel americké společnosti SheerWind, která v místě svého sídla v Missouri zmenšený model právě ověřuje, údajně s ohledem na prozrazení „firemního tajemství“ zveřejnil jen několik snímků zmenšeného modelu větrné elektrárny Invelox. Žádný z údajů o testu zatím nikdo z expertů neověřil.
SherWood láká investory představou, že v krátké době dokáže vyrábět Invelox s výkonem 1,8 MW (což odpovídá standardním větrným turbínám s rotory o průměru 85 m na 100 m vysokých věžích), ale vystačí jen s třicetimetrovými věžemi s větrnou rourou a turbínou o průměru 8 m. Využití mnohem pomalejších větrů (údajně již od 1,6 m/s) má přinést snížení ceny za megawatthodiny pod magických 10 dolarů, čímž by větrná energie mohla konkurovat jak paroplynovým, tak vodním elektrárnám.
Nejpádnější argument však staví sama fyzika. Teoreticky dosažitelný výkon větrných turbín je dán množstvím vstupujícího vzduchu a jeho rychlostí (určujících kinetickou energií), podle tzv. Betzova vzorce (pravidlo o maximální dosažitelné účinnost větrných motorů odvodil Albert Betz v roce1919), který ve zjednodušené podobě zní:
Pw = kB x ½ x p x A x v3,
kde Pw je výkon, p je hustota vzduchu v kg/m3, A je účinná plocha rotoru v m, v je rychlost vzduchu v m/s, kB < 1 je Betzův koeficient vystihující působící odpory (obvykle 0,59).
Obrovskému objemu vzduchu, který protéká plochou opisovanou i více než stometrovými rotory současných „větrníků“, nemůže sběrná plocha trychtýře Inveloxu v žádném případě konkurovat. A to i přesto, že se působící dynamický tlak zužováním vstupního kanálu a účinkem Venturiho trysky o něco zvětšuje. Přednost ve spuštění elektrárny již při slabším vánku energetický zisk Inveloxu nevylepší, protože – jak prozrazuje Betzův vzorec – výkon větrných motorů stoupá s třetí mocninou rychlosti větru.
A jak to s využitím větrné energie nyní ve světě vypadá? Koncem roku 2012 dosáhly ve stovce zemí vrtulové elektrárny výkonu 282 GW a ročně dodaly světu 580 TWh, kryjících 3 % celosvětové spotřeby elektřiny.
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)