Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Mnozí máme vžitou představu o vědcích, kteří svá komplikovaná měření provádějí u nám nedostupných superpočítačů. Stejně tak považujeme různá (fyzikální) tvrzení za těžko dokazatelná. Všichni si však můžeme ověřit fyzikální zákony nebo změřit hodnoty, které bychom jinak měřili dost obtížně, i pomocí „obyčejného“ osobního počítače. Posuďte sami.
V současnosti každý počítač disponuje zvukovou kartou, u notebooků je samozřejmostí webkamera. Pokud webkameru nemáme, postačí jakýkoliv fotoaparát. Videa jsou navíc volně dostupná na internetu.
Zkusme tedy zjistit, jak rychle jedou auta na silnici. Nejdříve musíme pohyb auta zaznamenat. Pozor! Při natáčení nesmíme fotoaparátem hýbat, jinak by měření nebylo přesné. K zjištění rychlosti nám postačí jen několik sekund. Pokud můžeme nastavit parametry snímání, zvýšíme snímkovací frekvenci (FPS).
Po natočení videa záznam otevřeme v programu Tracker, kde si můžeme záznam zpomaleně přehrát a také krokovat. Program umožňuje sledovat určitý bod a zjišťovat jeho polohu na jednotlivých snímcích.
Obvyklá snímková frekvence 25‑30 Hz nám umožní vlastně 25 (30) měření za jednu sekundu! Reakční doba člověka je 0,75 s, takže získáme měření zhruba 20x přesnější, než kdybychom je realizovali „ručně“.
Po přenesení záznamu do počítače spustíme program Tracker a pomocí nabídky File‑>Open záznam otevřeme. Na obrazovce se objeví tři okna – okno s videem, graf a tabulka.
I když je ovládání programu v angličtině, práce v něm je intuitivní. K měření rychlosti musíme vybrat bod (oblast), který budeme pozorovat. Je dobré vybrat takový bod, který je dobře vidět na celém videu. My jsme použili přední světla.
Kliknutím na osy grafu lze zvolit veličiny, které se zobrazí – vybrali jsme v(x) – zajímá nás pouze rychlost ve směru osy x.
V tuto chvíli vidíme graf závislosti rychlosti na čase, avšak čísla neodpovídají realitě! Musíme video kalibrovat – sdělit programu alespoň jeden rozměr, podle kterého může určit vzdálenosti. Nejpřesnější je využít nějaký rozměr přímo na autě – ostatní vzdálenosti jsou perspektivně zkreslené. Nejsnáze se kalibruje podle délky auta – v našem případě šlo o Škodu Felicia, která má délku 3855 mm.
Pomocí ikony „Show, hide or create calibration tools“ vložíme do záznamu „tyčku“ (calibration stick), kterou natáhneme od začátku do konce auta. Do délky zadáme délku auta (v metrech). Graf i tabulka poté zobrazují správné jednotky. Nám vyšla rychlost automobilu zhruba 14 m/s, což je zhruba 50 km/h. Řidič tedy jel podle předpisů.
Fantazii se meze nekladou – můžete zjišťovat své zrychlení při rozběhu, rychlost pohybu těles z videí na internetu nebo vykreslovat různé trajektorie pohybu. Tracker ale umí mnohem víc, např. zachycovat změnu polohy bodu automaticky, ze zjištěných hodnot zjišťovat další veličiny nebo zobrazovat vektory rychlosti a zrychlení. Tracker dokáže pracovat i s barevnými spektry. O tom ale někdy příště.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.