Počítače a internet

Článků v rubrice: 115

DEISA – Evropa otevřela počítačovou supersíť

29. ledna 2009 zahájila Evropská komise provoz superpočítačové sítě pro vědce, kteří se podílejí na projektu ITER, tj. prvního reaktoru využívajícího jadernou fúzi.

Fotogalerie (3)
Architektura sítě Géant

Rozšířená evropská infrastruktura pro superpočítačové aplikace (Distributed European Infrastructure for Supercomputing Applications – DEISA) spojuje 12 ze sta nejvýkonnějších počítačů na světě. Přístup k tomuto mocnému komunikačnímu nástroji mají od 29. ledna vědci pracující na ovládnutí termonukleární energie. Umožní jim provádět i tak složité simulace, jako je provoz fúzního reaktoru.¨

„Očekáváme, že DEISA bude znamenat ohromný přínos pro výzkum tohoto důležitého energetického zdroje budoucnosti a posílení role Evropy v tomto projektu,“ řekla komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová a dodala: „Sdílení nejlepších vědců pomůže evropské společnosti zůstat na čele celosvětového výzkumu.“

Řízená termojaderná syntéza je procesem, kterým svou enormní energii získávají hvězdy jako je naše Slunce, a který má šanci stát se trvale udržitelným budoucím energetickým zdrojem lidstva. Na projektu fúzního reaktoru ITER spolupracuje EU, Japonsko, Čína, Indie, Jižní Korea, Rusko a USA, reaktor se staví v jihofrancouzském Cadarache. Pro plánování budoucích fúzních experimentů jsou nezbytné velkorozsahové simulace procesů uvnitř reaktoru a chování materiálů v extrémních podmínkách „hvězdných“ teplot a tlaků. „Nyní se tyto výpočty mohou dělat s plným nasazením nejmodernější a nejvýkonnější počítačové techniky,“ řekl ředitel podpory aplikací německého superpočítačového centra RGZ, Dr. Hermann Lederer.

DEISA, která přišla na 26 milionů euro používá evropskou multi-gigabitovou počítačovou síť Géant computer network. Jde o síť užívanou exklusivně pro výzkumné a akademické účely. Projekt DEISA byl zahájen v roce 2004 a na jeho řešení se podílí 11 partnerů z výzkumných organizací, síťových technologií a průmyslu ze 7 zemí Evropy. V mezinárodním měřítku DEISA úzce spolupracuje s obdobným americkým projektem TeraGrid.

Více informací získáte na http://www.deisa.eu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail