Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Pokud ano, vyzkoušejte simulátor JeSim2006. Složité matematické rovnice, které popisují například neutronově fyzikální a tepelně hydraulické procesy probíhající v aktivní zóně reaktoru, mohou být totiž naprogramovány a výsledky jejich řešení graficky znázorněny. „Řídit“ jaderný reaktor tak můžete přímo na vašem PC!
Počítačový program matematicky simuluje a názorným způsobem ukazuje procesy probíhající v jaderné elektrárně. Pro konkrétní uspořádání jednotlivých zařízení v modelu a hlavní parametry byla vzorem Jaderná elektrárna Temelín s reaktory typu VVER 1000. Složitost modelu byla volena tak, aby program mohl běžet na standardním osobním počítači v reálném čase nebo rychleji. Simulační model obsahuje klíčové komponenty všech okruhů jaderné elektrárny. Uživatel programu může následně ovládat jednotlivé regulační prvky simulátoru (regulační tyče reaktoru, regulační ventily, čerpadla, vyvedení elektrického výkonu, apod.) a sledovat odezvy na své zásahy.
Po spuštění programu je simulátor uveden do nominálního stavu bloku, tzn. na 100 % výkonu reaktoru. Uživatel programu může následně ovládat jednotlivé regulační prvky simulátoru (regulační tyče reaktoru, regulační ventily, čerpadla, vyvedení elektrického výkonu apod.) a sledovat odezvy na své zásahy. Simulaci lze kdykoliv pozastavit a znovu spustit, nebo úplně zastavit a spustit znovu z výchozího stavu, nebo vypisovat protokol o průběhu simulace. Simulátor nabízí tři hlavní panely se schématy primárního, sekundárního a terciárního (chladicího) okruhu. Kromě toho je možné zobrazit další tři panely s časovými průběhy vybraných parametrů všech okruhů. Přepínání panelů, spouštění a zastavování simulace je umožněno z centrálního ovládacího panelu. Program je určen k seznámení s funkcemi i základními parametry nejdůležitějších zařízení jaderné elektrárny.
Simulátor je pro svou názornost vhodný pro školy i všechny zájemce, kteří se o problematiku jaderných elektráren zajímají. Ke stažení včetně návodu je na http://www.cez.cz/cs/vzdelavani/multimedia/4.html
Program byl vytvořen ve spolupráci s informačním střediskem Jaderné elektrárny Temelín, jeho autorem je Ing. Jiří Punčochář. Autor programu bude poskytovat technickou podporu na webových stránkách http://jesim.aspweb.cz
Parametry
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)