Počítače a internet

Článků v rubrice: 80

Albireo

Albireo je nový redakční systém připravený dvěma studenty Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Brno. Svůj název dostal podle hvězdy v souhvězdí Labutě. V té době ještě uničovští gymnasisté se s tímto projektem zúčastnili v loňském roce finále 15. ročníku soutěže vědecko-technických projektů studentů středních škol. Jak o sobě autoři projektu napsali, jsou první, kdo v České republice vytvořil svobodný redakční systém šířený pod licencí GPL. Dnes na něm dále pracují a baví je to čím dál víc.

Fotogalerie (7)
Albireo - logo

Stručně o projektu

Redakční systém je druh webové aplikace, která běží v pozadí internetových stránek a umožňuje jejich snadnou úpravu a tvorbu. Uživatel tak pro jejich správu a udržování nemusí znát žádné programovací jazyky ani technologické postupy.

Albireo bylo navrženo pro co nejjednodušší a přitom efektivní správu a tvorbu internetového obsahu. Používáme k němu technologie a postupy typické pro Web 2.0 a webové operační systémy (WOS), jako jsou Ajax, DHTML a například s jejich pomocí realizovaná mobilní dialogová okna se schopností transparence. Díky flexibilní asynchronní komunikaci se serverem dokáže systém přepisovat aktivně obsah prezentace. Protože je Albireo volně šiřitelné, snažili jsme se dosáhnout maximální přenositelnosti a možnosti rozšíření. Pro instalaci systému je třeba přenést na server jediný soubor o velikosti 20 kB. V neposlední řadě náš systém vyniká v nebývalé podpoře standardů W3C a šířce nasazení XML.

Zadarmo a pro každého

První (a nejdůležitější) otázka, na kterou se spousta lidí zeptá, je: „A kolik to stojí?“ Dobrá zpráva – nic. Albireo je totiž volně šiřitelný software a freeware. Albireo proto má být veřejně k dispozici a mít zdrojové kódy, které má každý právo upravovat podle své vlastní potřeby. Podle dostupných informací jde o první český redakční systém poskytovaný zcela zdarma.

V čem se Albireo liší od svých placených či zahraničních sourozenců? Rozhodli jsme se uchopit tvorbu svého systému trochu jinak. Naším hlavním cílem je, aby prakticky kdokoli byl schopen produkt používat. Vycházíme z toho, že použité postupy jsou známé každému, kdo vlastní počítač s operačním systémem Windows (dialogová okna, menu, metody táhni a pusť), kdo používal textový editor, jako je Microsoft Word (editor pro úpravu jednotlivých článků publikovaných na webu) nebo kdo pracoval se souborovým manažerem Total Commander (dvoupanelový manažer obsahu jak pro virtuální soubory – webové články, tak i pro fyzické soubory – obrázky na serveru, apod.).

Stejně jednoduchá je i instalace. Stačí na server nahrát jediný soubor, ten si otevřít v prohlížeči a držet se instrukcí na obrazovce.Ty vás případně upozorní na problémy a možnost jejich řešení. Podobně je řešena i instalace rozšíření, které přidávají funkce nedostupné v samotném systému, např. fulltextové vyhledávání nebo automatická fotogalerie.

Úspěch bohatě vynahradil trápení

Tvorba jakéhokoli obsáhlejšího programu s sebou nese spoustu úskalí. Je to práce mnohdy nevděčná a složitá, zvláště pak v prostředí internetových stránek. Může se stát, že programátor zoufale sedí nad několika řádky kódu a snaží se zjistit, proč to vlastně nedělá, co by mělo. Když pak po třech hodinách zjistí, že se přepsal a použil například malé písmeno místo velkého, přichází hlasitý, mnohdy zoufalý a hysterický smích.

Když však přemůže pocity beznaděje a nakonec všechno funguje tak, jak má, dostaví se pocit spokojenosti a osvícení (známé „heuréka!“, které pozná každý, kdo se snažil na něco přijít). Barvy jsou barevnější, život je příjemnější a člověk může opět na chvíli vypnout a věnovat se dalším svým zálibám a vyrazit za přáteli, na které málem kvůli soustředění na nerozlousknutelný problém zapomněl. Samozřejmě se každý větší i dílčí úspěch musí patřičně oslavit, protože nejen prací člověk je živ.

Směr webtopy

S tvorbou systému jsme začali v roce 2006 poté, co nám přestala stačit tvorba obyčejných stránek obohacených jen o jednoduché skripty. Společně se systémem jsme rostli i my a postupně se naučili ovládat i moderní techniky objektového programování pomocí návrhových vzorů nebo asynchronní komunikace. Od počátku bylo naším cílem vytvořit systém, který bude jiný než ostatní a hlavně bude mnohem jednodušší k ovládání.

Přestože Albireo bylo navrhováno jako redakční systém, ukázaly se jeho možnosti i naše ambice větší. Proto se nyní snažíme řešení rozšířit na obecný informační systém a zaměřit se na výzkum a vývoj týkající se webových operačních systémů nebo webtopů, což je v českých a poměrně i ve světových podmínkách raritou (ze zahraničních projektů stojí za zmínku zejména výzkum na University of California, Berkeley). Zároveň však dáváme důraz na to, aby s nárůstem funkčnosti nenarůstala i složitost ovládání.
Věříme, že jak bude Albireo procházet evolucí, vyvine se z něj ještě unikátnější systém, který bude maximálně přívětivý ke svým uživatelům.

Na http://www.albireo.name se můžete podívat, kam jsme došli.

Petr Kunc a Martin Novák
studenti prvního ročníku Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Brno

Petr Kunc a Martin Novák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail