Počítače a internet

Článků v rubrice: 115

Kde vznikl Internet

Od 9. listopadu 2001 do 24. února 2002 je v Národním technickém muzeu v Praze otevřena nová výstava Když se energie stává hmotou.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Zapůjčil ji CERN - Evropské centrum jaderného výzkumu. Víte, že právě v CERNu se narodil World Wide Web? Víte, že 150 metrů pod francouzsko-švýcarskou hranicí se skrývá obří urychlovač částic? Že jeho detektory a měřící zařízení pod zemí jsou tak citlivé, že poznají, kdy v Alpách nad nimi prší? A víte, že vědci plánují posílat si částice k experimentům ze Švýcarska do Říma pod zemí? Víte, proč se náš svět skládá převážně jen ze hmoty, přestože při velkém třesku vznikla hmota i antihmota? Co by se stalo, kdyby neexistovaly elektrony? Výstava vám na mnoho otázek odpoví a ještě víc vám jich zanechá v hlavě pro přemýšlení…

TIP PRO VÁS

Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7, tel. 02/20399111, otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin | http://www.ntm.cz

 

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail