Počítače a internet

Článků v rubrice: 106

Digitalizace

Slovo digitalizace je módním výrazem současnosti, slyšíme jej všude kolem nás. Jak ale skutečně proměňuje svět ve zdravotnictví, průmyslu, stavebnictví nebo zemědělství? A co digitalizace přinese v blízké budoucnosti? Na to se v textu níže zaměřil expert na digitalizaci z firmy Meta IT.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

 „Hloupé“ domy se přestanou stavět

Obor stavebnictví a také bydlení jako takového se mění. Do staveb mnohem více než doposud  zasahují technologie a elektronika, domy i byty jimi v blízké budoucnosti budou běžně doslova protkány. Nebude k tomu zapotřebí žádný další revoluční vynález, vše je k dispozici již dnes, jen příslušné technologie často zatím nikdo dostatečně nepropojil. Právě „propojování“ je totiž jednoduchou, ale velmi výstižnou definicí digitalizace.

První vlaštovky vznikají v Česku už nyní v rámci některých luxusních rezidenčních projektů. Vše je založeno na inteligentní automatizaci, včetně vzduchotechniky s rekuperací, automatických úprav teploty a vlhkosti vzduchu, řízení žaluzií a mnoha dalších věcí.

Tyto technologie budou stále běžnější a půjdou dál a dál. Hlavní cíle jsou dva: zvýšení pohodlí uživatelů a energetická soběstačnost domů. Vše v domě či bytě bude řídit jedna inteligentní jednotka, kterou bude možné doprogramovat na míru dle přání konkrétních uživatelů. Byty či domy budou nastaveny na několik režimů, samy poznají, kdo je momentálně doma a přizpůsobí tomu v jednotlivých místnostech nastavení světel, topení či reproduktorů. Uživatel se nebude muset o nic starat ani při odjezdu, dům vše vypne a zabezpečí sám.

Digitální transformace průmyslu a umělá inteligence

V českém průmyslu se o digitální transformaci hovoří již delší dobu, navázala na dříve často skloňované pojmy big data a Průmysl 4.0. V poslední době ale digitální transformace nabírá na obrátkách i díky masivním evropským dotacím. Podobně jako v jiných oborech zde platí, že pro úspěšnou digitalizaci průmyslu není zapotřebí vynalézat žádný svatý grál, stačí jen pořádně propojit již dostupné technologie, pečlivě sbírat a vyhodnocovat firemní data a na jejich základě přicházet s řešením na míru pro konkrétní výrobní programy.

Data jsou hybnou silou 21. století a umožňují firmám zefektivňovat výrobu a maximálně ji automatizovat. Na co byly dříve ve výrobě zapotřebí stovky lidí, dnes zvládnou dva pracovníci s tablety a chytrými hodinkami. A tento trend bude pokračovat se stále větší rolí umělé inteligence ve výrobě a dalším rozvojem technologií jako augmentovaná realita, detekce vzdálenosti laserem, robotizace či 3D tisk – kdy stroje zvládnou replikovat samy sebe.

Minimalizace lidského faktoru

Lékaři jsou také jenom lidi a při vyhodnocování složitějších výsledků krevních a dalších rozborů mohou něco přehlédnout, nebo si u počátečních symptomů jen dostatečně nepropojit dvě hodnoty na různých řádcích, které mohou být raným varováním před vážnější nemocí. I zde bude v brzké budoucnosti pomáhat digitalizace – formou digitální predikce a inteligentního našeptávače pro lékaře.

Na základě vzorků sebraných od desetitisíců pacientů bude systém schopen například podle krevních testů nebo záznamu ultrazvuku lékaře okamžitě upozornit, že by měl ihned provést další vyšetření, protože danému pacientovi hrozí nádorové onemocnění, byť na něj výsledky ještě přímo neukazují. Pomocí technologie strojového učení se bude umělá inteligence v diagnostických schopnostech stále zdokonalovat, a při vyhodnocování výsledků tak odpadne nedokonalý lidský faktor.

Pole ovládaná tabletem

V zemědělství stejně jako v řadě jiných oborů běží digitalizace na plné obrátky. Brzy nemusí být nereálná představa inteligentní zemědělské techniky, projíždějící po poli bez řidiče a fungující podle GPS a analýzy digitálních dat. Sama si podle nich vyhodnotí, kde je potřeba aplikovat kolik hnojiv či herbicidů. Zároveň bude brát v úvahu i nejnovější předpověď počasí.

V poli budou zapíchané senzory vyhodnocující sílu osvitu v daném místě, množství srážek, nasycení půdy vodou a složení živin v konkrétním sektoru pole. Systém doplní drony, které se občas proletí nad polem, a zdarma dostupné obrazové záznamy z družic. Farmář či agronom družstva budou ovládat veškeré dění na poli z tabletu a na základě dostupných dat si budou kdykoliv moci prostudovat stovky statistických údajů či analýz, na jejichž základě se pak rozhodnou pro další strategii (resp. umělá inteligence data a statistiky vyhodnotí a navrhne řešení).

Do robotizace či digitalizace podle některých údajů investuje až 20 % zemědělských subjektů v Česku, takže výše zmíněný obrázek nemusí být ani u nás takovou utopií, jak se může zdát. 40 let staré traktory pamatující ještě JZD, které stále někdy vídáme na českých polích, se stanou minulostí.

Na podobné téma psal Třípól již dříve: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/pocitace-a-internet/2334-fakta-ktera-je-dobre-vedet-o-internetu-veci

Poznámka: Meta IT je česká IT společnost specializující se na digitální transformaci od analýzy dat až po vývoj, testování a nasazení daného řešení. Společnost byla založena v roce 2008 v Brně, a nyní má i pražskou pobočku. Umisťuje se mezi 50 nejrychleji rostoucími firmami ve střední Evropě.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail