Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Bylo – nebylo, ale spíše bylo, protože je a nikdo si nevzpomene, odkdy je: reklama.
Začalo to nejspíš už ve chvíli, kdy první lovec vzal kožešinu a šel ji vyměnit za kořínky. A jak se součástí života lidí stala specializace, bylo reklamy čím dál tím víc. Tehdy se to ještě ale jmenovalo poctivá práce.
Počátkem jedenadvacátého století už to byl samostatný průmysl. Najít slogan, který by přesvědčil zákazníka, že mezi desítkami a desítkami stejných výrobků je právě tenhle ten nejlepší, se stalo docela slušně placeným byznysem. Ještě lépe placeným byznysem se stalo vymýšlení způsobů, jak lidem tyhle slogany dostat do hlavy a udržet je tam.
Celostránkové reklamy v časopisech, televize, billboardy, reklamní stěny na autobusových zastávkách – vše po čase zevšednělo a bylo třeba najít něco nového, vlezlejšího. Potištěný toaletní papír byl stažen z prodeje poté, kdy se zjistilo, že v podstatě každá barva způsobuje alergie, vydělali na něm hlavně výrobci léků proti hemeroidům. Letiště a obchodní domy tehdy také zavedly holografické reklamy, promítané v čekárnách a chodbách. Zpočátku pasažéry a návštěvníky trochu děsily, než si lidé zvykli, že skrz ně mohou chodit bez úrazu. Tyto reklamy se udržely dodnes, jejich výhodou je, že mohou být použity i v těch nejmenších místnůstkách, kde zpravidla nabízejí knihy, projímadla a prášky proti pálení žáhy.
V roce 2013 byly poprvé v reklamě použity nanotechnologie. Časopisy zkusily používat klipové reklamy. Byly efektní, ale ukázalo se, že jako reklama na jedno přečtení to je příliš drahé. Zato se rychle uchytily reklamy na obalech školních sešitů a trička s měňavými reklamními nápisy se stala šlágrem. Dokonce vznikla reality show, ve které diváci sázeli na to, který reklamní nápis se naráz objeví na největším počtu triček soutěžících. Skandálem se stal nanolak na automobily. Hackeři totiž v nejpřísněji střežených garážích přestříkali citroen francouzského prezidenta a při slavnostní přehlídce k 240. výročí dobytí Bastily tak hlava státu nabídla davům své sexuální služby. Když výrobci potravin a nápojů začali do svých výrobků přidávat reklamní nanošoty, které jejich spotřebitelé začali prožívat, byl v roce 2027 prosazen úplný zákaz nanotechnologií v reklamě.
Stálým šlágrem reklamy jsou internetové virtuální obchodní domy, které se zdokonalují už třetí desítku let. Stačí mít doma vhodné vybavení, a můžete si prohlédnout v podstatě jakýkoliv výrobek. A dokonce se prý už chystají technologie, které umožní holicí strojky či podprsenky přes internet dokonce testovat...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.