Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
„Termojaderná fúze bude fungovat, až ji společnost bude potřebovat,“ řekl klasik výzkumu řízené termojaderné fúze L. A. Arcimovič. Zdá se, že tato doba klepe na dveře. Absolutní růst počtu obyvatel, vyrovnávání životní úrovně, vyčerpání zásob fosilních paliv směřuje nevyhnutelně k energetickému deficitu lidské společnosti. Hledání spolehlivých zdrojů energie patří k úkolům, na jejichž řešení závisí i udržitelný rozvoj. Jednou z nabídek je energie termojaderné fúze. Energie fúze, zdroje bezpečného, ekologického, surovinově nevyčerpatelného, slibuje zapojení do energetického mixu poloviny tohoto století. Řízená termojaderná fúze pro každého je také tématem třetího vydání nové aktualizované publikace na toto téma.
Aby společnost fúzi potřebovala, musí o ní vědět. Proto čtveřice autorů z Ústavu fyziky plazmatu sepsala (po sedmi letech rychle rozebraných předchozích dvou vydání) již třetí vydání knížky o termojaderné fúzi. Nové vydání je aktualizované, doplněné a přepracované. Stejně jako obě předchozí vyšla knížka s přispěním energetické společnosti ČEZ a je zařazena do materiálů vzdělávacího programu Svět energie.
Prakticky každá kapitola, včetně historie výzkumu fúze u nás i v zahraničí, doznala v důsledku nových poznatků a neustálého pokroku v této oblasti fyziky podstatných změn. Především stavba a výroba největšího fúzního experimentálního zařízení ITER, které v jižní Francii buduje Evropská unie, USA, Rusko, Čína, Japonsko, Jižní Korea a Indie, je objektem, který se mění každým okamžikem a je úžasnou inspirací všem, kdo se o fúzi zajímají. V aktualizovaném vydání byly přidány tyto nové kapitoly: Přínos O. A. Lavrentěva výzkumu termojaderné fúze, Měření parametrů plazmatu tokamaku COMPASS, bohatý Výkladový slovník a rejstřík.
Stěžejní část knížky se věnuje principům jednotlivých cest k jaderné fúzi a popisu všech důležitých experimentálních fúzních zařízení světa. Knížka je určena nejen studentům středních škol, svá témata si v ní najdou i vysokoškoláci a pochopitelně široká veřejnost.
Řízená termojaderná fúze pro každého, Milan Řípa, Jan Mlynář, Vladimír Weinzettl a František Žáček, 110 fotografií, grafů a kreseb, 150 stran textu formátu. U příležitosti 50. výročí založení vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ v roce 2011. Zdarma.
Knížku si můžete objednat on‑line na stránkách vzdělávacího programu ČEZ „Svět energie“:
Bližší informace na:
http://www.cez.cz/cs/vyzkum‑a‑vzdelavani/pro‑zajemce‑o‑informace/materialy‑ke‑studiu/tiskoviny.html
resp. http://www.cez.cz/cs/vyzkum‑a‑vzdelavani/objednavkovy‑formular.html
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.