Co nám při prohlížení webu zvedá tlak
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
„Termojaderná fúze bude fungovat, až ji společnost bude potřebovat,“ řekl klasik výzkumu řízené termojaderné fúze L. A. Arcimovič. Zdá se, že tato doba klepe na dveře. Absolutní růst počtu obyvatel, vyrovnávání životní úrovně, vyčerpání zásob fosilních paliv směřuje nevyhnutelně k energetickému deficitu lidské společnosti. Hledání spolehlivých zdrojů energie patří k úkolům, na jejichž řešení závisí i udržitelný rozvoj. Jednou z nabídek je energie termojaderné fúze. Energie fúze, zdroje bezpečného, ekologického, surovinově nevyčerpatelného, slibuje zapojení do energetického mixu poloviny tohoto století. Řízená termojaderná fúze pro každého je také tématem třetího vydání nové aktualizované publikace na toto téma.
Aby společnost fúzi potřebovala, musí o ní vědět. Proto čtveřice autorů z Ústavu fyziky plazmatu sepsala (po sedmi letech rychle rozebraných předchozích dvou vydání) již třetí vydání knížky o termojaderné fúzi. Nové vydání je aktualizované, doplněné a přepracované. Stejně jako obě předchozí vyšla knížka s přispěním energetické společnosti ČEZ a je zařazena do materiálů vzdělávacího programu Svět energie.
Prakticky každá kapitola, včetně historie výzkumu fúze u nás i v zahraničí, doznala v důsledku nových poznatků a neustálého pokroku v této oblasti fyziky podstatných změn. Především stavba a výroba největšího fúzního experimentálního zařízení ITER, které v jižní Francii buduje Evropská unie, USA, Rusko, Čína, Japonsko, Jižní Korea a Indie, je objektem, který se mění každým okamžikem a je úžasnou inspirací všem, kdo se o fúzi zajímají. V aktualizovaném vydání byly přidány tyto nové kapitoly: Přínos O. A. Lavrentěva výzkumu termojaderné fúze, Měření parametrů plazmatu tokamaku COMPASS, bohatý Výkladový slovník a rejstřík.
Stěžejní část knížky se věnuje principům jednotlivých cest k jaderné fúzi a popisu všech důležitých experimentálních fúzních zařízení světa. Knížka je určena nejen studentům středních škol, svá témata si v ní najdou i vysokoškoláci a pochopitelně široká veřejnost.
Řízená termojaderná fúze pro každého, Milan Řípa, Jan Mlynář, Vladimír Weinzettl a František Žáček, 110 fotografií, grafů a kreseb, 150 stran textu formátu. U příležitosti 50. výročí založení vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ v roce 2011. Zdarma.
Knížku si můžete objednat on‑line na stránkách vzdělávacího programu ČEZ „Svět energie“:
Bližší informace na:
http://www.cez.cz/cs/vyzkum‑a‑vzdelavani/pro‑zajemce‑o‑informace/materialy‑ke‑studiu/tiskoviny.html
resp. http://www.cez.cz/cs/vyzkum‑a‑vzdelavani/objednavkovy‑formular.html
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)