Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
(nebo vás nezajímá, ale prostě to potřebujete) najdete na http://fyzweb.mff.cuni.cz
Na této adrese se skrývá zajímavý pel-mel: zajímavosti a novinky ze světa fyziky, kalendář akcí a soutěží s fyzikální tématikou, potřebné tabulky, konstanty, převody jednotek, odkazy na slovníky, časopisy české i zahraniční s fyzikální tématikou, praktické informace, návody na pokusy, úlohy i s řešením, počítačové programy, tipy na informace o astronomii, atomové a částicové fyzice, elektronice, meteorologii, mechanice a vlnění a dalších oborech. K dispozici je vám Odpovědna, kam můžete napsat jakýkoliv váš fyzikální problém a dostane se vám odpovědi. V kapitole Odkazy pak najdete odkazy na vysoké školy, katedry fyziky, stránky učitelů a instituce zabývající se fyzikou doma i v zahraničí.
Fyzweb pro nás všechny (nejen pro studenty) připravuje matematicko fyzikální fakulta Karlovy univerzity. Díky za to, protože i ten, kdo z počátku “jen něco potřeboval“ se do informací na fyzwebu začte a určitě zjistí, že ta fyzika je vlastně strašně zajímavá! (Víte například, proč se skořápky s vánočními svíčičkami na vodě pohybují k sobě, nebo k okraji, až se všechny pospojují a oddělit jdou jen „ručně“?)
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)