Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
(nebo vás nezajímá, ale prostě to potřebujete) najdete na http://fyzweb.mff.cuni.cz
Na této adrese se skrývá zajímavý pel-mel: zajímavosti a novinky ze světa fyziky, kalendář akcí a soutěží s fyzikální tématikou, potřebné tabulky, konstanty, převody jednotek, odkazy na slovníky, časopisy české i zahraniční s fyzikální tématikou, praktické informace, návody na pokusy, úlohy i s řešením, počítačové programy, tipy na informace o astronomii, atomové a částicové fyzice, elektronice, meteorologii, mechanice a vlnění a dalších oborech. K dispozici je vám Odpovědna, kam můžete napsat jakýkoliv váš fyzikální problém a dostane se vám odpovědi. V kapitole Odkazy pak najdete odkazy na vysoké školy, katedry fyziky, stránky učitelů a instituce zabývající se fyzikou doma i v zahraničí.
Fyzweb pro nás všechny (nejen pro studenty) připravuje matematicko fyzikální fakulta Karlovy univerzity. Díky za to, protože i ten, kdo z počátku “jen něco potřeboval“ se do informací na fyzwebu začte a určitě zjistí, že ta fyzika je vlastně strašně zajímavá! (Víte například, proč se skořápky s vánočními svíčičkami na vodě pohybují k sobě, nebo k okraji, až se všechny pospojují a oddělit jdou jen „ručně“?)
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.