Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Na kafe do věže aneb netradiční využití fyziky

Máte rádi kávu, čaj nebo podobné nápoje? Láká vás posezení v netradičním prostředí? Pokud jste alespoň na jednu z těchto dvou otázek odpověděli kladně, neváhejte a vydejte se do Mělníka! V tomto městě zhruba 35 kilometrů severně od Prahy můžete zažít oba zmíněné prožitky najednou a ještě si při tom procvičit základní znalosti fyziky!
Město Mělník jste mohli spatřit například v sérii filmů „Básníci“ jakožto domovské město hlavní postavy Štěpána Šafránka (hrál jej Pavel Kříž). Vedle známého zámku s vinicemi a zachovalého náměstí zde můžete obdivovat také Pražskou bránu z 15. století. Najdete ji v samém centru Mělníka. V historii byla věž s průjezdem součástí městského opevnění. Na ulici 5. května v podstatě tvoří průchod mezi starým náměstím Míru a novějším náměstím Karla IV.
V současné době je v Pražské bráně „Galerie a kavárna ve věži“. Posezení zde naleznete ve třech podlažích. O vaše pohodlí se postará stylový nábytek - ručně opracované stoly, nejrůznější „tonetky“, pohovky či divany. Příjemné prostředí dotváří zajímavé výstavy galerie střídající se každý měsíc. V nejvyšších patrech věže je umístěn hodinový stroj a stálá expozice fotografií Mělníka. Z malých okének je krásný výhled na město.
Největší netradičnost kavárny však objevíte v momentě, kdy si budete chtít něco objednat z některého ze dvou vyšších pater. Prostředkem tří podlaží kavárny prochází malý ruční výtah sestávající ze dvou kladek a lana. K tomu je připevněn tác, jehož prostřednictvím se servírují nápoje a jídlo do vyšších pater kavárny. Z druhého podlaží stačí zazvonit zvonečkem a svou objednávku zavolat na obsluhu do prvního patra pod schody. Ze třetího patra již komunikaci s přízemím zajišťuje starobylý telefon. Jakmile je vaše objednávka připravena, ozve se zespoda zazvonění a za pár minut je k vašemu stolu obsluhou ručně vytažen tác s objednanými pochutinami. Celé toto „zařízení“ vlastně demonstruje jednoduchý stroj – kladku a funguje na principu známého zákona zachování energie. Biochemická energie obsluhy točící kladkou v přízemí se z části přeměňuje na kinetickou a potenciální energii tácu s vašimi pokrmy. Jakmile se tedy před vámi zastaví na tácu káva, vězte, že jde o hotovou energetickou bombu, jejíž energie závisí na patře kavárny, v němž sedíte. Námaha vynaložená k vyšplhání do věže se vám tak bohatě vrátí.
Až tedy budete mít cestu přes Mělník nebo nebudete vědět kam odpoledne na kávu, vydejte se do Pražské brány v Mělníku!
Podrobnější informace naleznete na oficiálním webu Galerie a kavárny ve věži http://www.galerie-vez.cz .


TIP
Kavárna je otevřena
v těchto hodinách:
po–čt: 12.00–22.00
pá: 12.00–23.00
so: 14.00–23.00
ne: 14.00–22.00
V létě se otevírací doba
pozmění na:
po–čt, ne: 14.00–22.00
pá, so: 14.00–23.00

Lukáš Gráf
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail