Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Věda v ulicích

Již mnohokrát se konaly veřejné akce popularizující vědu a techniku – vzpomeňme například už pět ročníků podzimního Týdne vědy pořádaného Akademií věd. Letos se však 17. a 18. června poprvé přestěhovala věda z výzkumných ústavů do ulic, přímo mezi lidi.

Projekt Česká hlava, který podporuje také Skupina ČEZ, uspořádal dvoudenní akci na několika místech hlavního města. V pasáži Černá růže měl své stanoviště i ČEZ. Expozici energetiky si prohlédlo odhadem několik tisíc lidí. Na maketě fluidního kotle se poučili o jedné z čistých uhelných technologií, maketa palivové kazety a kontejneru na použité palivo demonstrovala dokonalost a bezpečnost jaderných technologií. Zejména děti přitahovala „mluvící a svítící“ uhelná elektrárna. Přímo hrozny lidí neustále obklopovaly mlžnou komoru – ojedinělé fyzikální zařízení, které umí zviditelnit neviditelné radioaktivní záření. Expozici doplňovala maketa větrné elektrárny a prezentace vzdělávacího programu ČEZ „Energie pro každého“. Poblíž měla své stanoviště Matematicko-fyzikální fakulta UK, jejíž studenti a pedagogové budili v kolemjdoucích úžas nejrůznějšími fyzikálními kouzly, za která by se nemusel stydět ani David Coperfield. O kus dál byl k vyzkoušení počítač ovládaný očima a sto let starý tiskařský stroj. Kromě toho byly v těchto dnech pro veřejnost zdarma přístupné technické památky, muzea a objekty běžně nepřístupné. Na Letenské pláni čekala letecká show modelů, drakiáda, výstava závodních motocyklů, svezl vás jediný provozuschopný parní válec v České republice, představila se větrná elektrárna a vojenská technika. Na náměstí Míru se na velkoplošnou obrazovku promítaly ojedinělé operace a transplantace, ve stanici metra Můstek měřili, jaké vdechujeme aerosoly (kuřáci se divili), na náměstí Jana Palacha čekalo děti kouzlení s různými druhy chemických kapalin, vytváření obřích bublin, simulátor nárazu, elektrovůz a kamera, která se umí plížit kanály. Na Masarykově nádraží stáli lidé frontu na rychlovlak Pendolino. Celá akce se velmi vydařila a nelze než si přát, aby se za rok opakovala. Je velmi užitečné, aby lidé poznali aplikovanou vědu a techniku a aby jí porozuměli.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail