Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Koncem loňského roku proběhlo pod názvem Co víš o jaderné energetice? další kolo celostátní soutěže pro studenty středních škol. Zúčastňují se třídní družstva škol, na kterých se v uplynulém půlroce uskutečnily besedy o jaderné energetice. Od jara roku 2000 se více než 1000 takových besed zúčastnilo přes 36 000 studentů a do čtyř kol soutěže se přihlásilo 160 tříčlenných třídních družstev.
Družstva nejprve korespondenčně odpovídala na třicet otázek kvalifikačního testu. Některé z nich vůbec nebyly jednoduché - např. kolikrát jsou zálohovány bezpečnostní systémy v JE Temelín, nebo co se dělá s použitým palivem po vyjmutí z reaktoru. Do finále postoupilo družstvo SPŠ z Břeclavi, gymnazisté z Jaroměře, třetí ročník gymnázia ve Světlé nad Sázavou, gymnazisté z Lanškrouna a septimáni z gymnázia ve Světlé nad Sázavou.
Finále soutěže předcházela exkurze do jaderné elektrárny Dukovany. Vlastně to bylo "zahřívací kolo", protože průvodkyně začala bez výstrahy studenty zkoušet: Jak se řídí výkon reaktoru? A neskrývala překvapení, že její hosté znali správnou odpověď téměř na každou otázku. Pak se ptali studenti: Jakou největší poruchu jste v Dukovanech zaznamenali? Co musí člověk znát, aby se mohl stát operátorem reaktoru?
Gratulujeme vítězům - Janu Kořínkovi, Michalu Nejedlému a Renatě Kořínkové ze Světlé nad Sázavou!
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)