Co nám při prohlížení webu zvedá tlak
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Baví tě přírodní vědy a technika a německy umíš zatím jen trochu? Nezoufej a využij možnosti zúčastnit se již třetího ročníku soutěže Němčina pro bystré hlavy, kterou pro středoškoláky vypsal Goethe‑Institut. Na vítěze čeká cesta do Německa!
Soutěž je určena technicky a přírodovědně zaměřeným středoškolákům ve věku 15‑18 let, kteří se učí němčinu zatím jen krátce a jako druhý cizí jazyk. Soutěž proběhne česky a částečně německy. Hlavní cenou je cesta do Německa!
Soutěží se na www.goethe.de/cesko/hk:
• představí svůj soutěžní projekt z některého z oborů fyzika, chemie, biologie, matematika nebo informatika,
• sdělí, co je pro ně na Německu zajímavého,
• vyplní kvíz o německých vynálezech.
Osm finalistů dostane na jaře 2013 příležitost představit svůj projekt před odbornou porotou v Praze. Dva nejlepší pak v létě 2013 pojedou do Německa a poznají tuto zemi z pohledu vědy a výzkumu. Kromě toho si tam také samozřejmě zlepší svou němčinu.
Projekt podporují MŠMT, SOČ a DAAD.
Stepanka.Lanova@Prag.goethe.org, 221 962 225
Goethe‑Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)