Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Zajímáte se o fyziku? Nebo snad o matematiku? Informatiku? Chemii? Máte sklon vyhazovat věci do povětří nebo bořit konvenční teorie? Zakázal vám Státní ústav pro jadernou bezpečnost sestrojení domácího štěpného reaktoru? Nebo snad už od malička tušíte „kde dělají soudruzi z NDR chybu“ aneb proč nám ta termojaderná fúze stále ještě neslouží? Tak právě vy byste s námi měli jet na letní studentské soustředění TCN pořádané studenty pro studenty!
Léto slibovalo krásné počasí, a tak se mohla uplatnit důmyslně sestavená množina různých her a hříček, na souši i ve vodě. Program soustředění prověřil hbitou mysl i tělo a zároveň vytvořil kamarádskou partu. Legendou se stává naše golfová hra. Je tak jednoduchá a přece složitá – pomocí obyčejného klacku předat energii a hybnost míčku, tak aby jeho konečná souřadnice po konečném množství odpalů byla shodná se souřadnicemi vrcholu kopce.
Samozřejmě nemohla chybět ani exkurze. Navštívili jsme Ústav přístrojové techniky v Brně, kde jsme dostali příležitost zhlédnout supravodiče, litograf a elektronový mikroskop. Kdo z vás by asi poznal pod mikroskopem vlas či žvýkačku? A jaké „vylomeniny“ se dají provádět s tekutým dusíkem? Až neuvěřitelné!
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.