Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Studentská unie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské zve všechny středoškoláky ujíždějící na fyzice, aby se přijeli sdružit na Letní studentskou konferenci „TCN 2011“. Těší se na vás od 24. 7. do 7. 8. 2011 v letovisku Nesměř u Velkého Meziříčí.
Tématem projektů může být libovolný problém z oblasti matematiky, fyziky, chemie či informatiky, včetně aplikací těchto vědních disciplín v jiných oborech. Projekt můžete zpracovat sami (v případě náročnějšího problému ve dvoučlenném týmu) a získat tak slevu na pobyt.
Program samozřejmě doplní odpočinkový, sportovní a zábavný program – hřiště jsou přímo v areálu, řeka Oslava ke koupání v těsné blízkosti, chybět nebudou ani nějaké ty „intelektuální hrátky”, (rekre)akční hry či večerní táboráky se zpíváním s hudebními nástroji. Pokud nehrajete na varhany, neváhejte vzít svůj nástroj s sebou! Ubytování a stravování je zajištěno.
Poplatek zčásti pokrývá ubytování s plnou penzí (270 Kč za osobu a den). Ostatní náklady (doprava na exkurze a vstupné, doprava z Prahy a Brna do rekreačního střediska a zpět, program, přednášky..) jsou hrazeny z prostředků pořádající organizace, či sponzorských příspěvků.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.