Co nám při prohlížení webu zvedá tlak
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jak si stojí čeští žáci v mezinárodním srovnání? Klesá úroveň českého školství? Máme mezi žáky středních škol budoucí vědce světové úrovně? Na tyto a podobné otázky budou v rámci akce Talent nejen na internetu hledat a nabízet odpovědi organizátoři aktivit pro nadané, pedagogové, poradci a výzkumníci. Položte otázky lidem, kteří nadějné žáky připravují pro budoucí studium a srovnání s mezinárodní konkurencí. Talentcentrum Národního institutu dětí a mládeže MŠMT pořádá dvě panelové diskuze, které bude možné sledovat po internetu a také diskutujícím pokládat otázky, na které budou odpovídat. Vstup do diskuzí a informace, jak zadávat dotazy najdete na stránkách projektu Talnet http://www.talnet.cz (popř. u Vojtěcha Tutry, email: vojtech.tutr@nidm.cz, tel: 221912704).
Panelisté se mimo jiné soustředí na tyto otázky:
Například český tým obhájil absolutní prvenství na přírodovědné soutěži zemí EU – EUSO. Řešitelé projektů SOČ (SOČ = Středoškolská odborná činnost, soutěž talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech) přinášejí originální řešení nejen technických problémů. Na mezinárodním poli v soutěži INTEL – ISEF (Intel ISEF = International Science and Enginnering Fair, Mezinárodní veletrh vědy a techniky, nejvýznamnější mezinárodní soutěž vědeckých projektů studentů středních škol, která se každoročně koná v USA) uspěl český tým středoškoláků s inovativní konstrukcí stroje na navíjení uhlíkových vláken a obsadil třetí místo. Mezi žáky středních škol se najdou takoví, kteří již v tomto věku publikují ve vědeckých časopisech po boku docentů a vědeckých pracovníků univerzit a výzkumných ústavů.
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)