Studenti

Článků v rubrice: 254

Talent nejen na internetu

Jak si stojí čeští žáci v mezinárodním srovnání? Klesá úroveň českého školství? Máme mezi žáky středních škol budoucí vědce světové úrovně? Na tyto a podobné otázky budou v rámci akce Talent nejen na internetu hledat a nabízet odpovědi organizátoři aktivit pro nadané, pedagogové, poradci a výzkumníci. Položte otázky lidem, kteří nadějné žáky připravují pro budoucí studium a srovnání s mezinárodní konkurencí. Talentcentrum Národního institutu dětí a mládeže MŠMT pořádá dvě panelové diskuze, které bude možné sledovat po internetu a také diskutujícím pokládat otázky, na které budou odpovídat. Vstup do diskuzí a informace, jak zadávat dotazy najdete na stránkách projektu Talnet http://www.talnet.cz (popř. u Vojtěcha Tutry, email: vojtech.tutr@nidm.cz, tel: 221912704).

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

První diskuze

První diskuze proběhne 29. 3. 2011. Hovořit se bude od 18.00 h o tom, jaké možnosti rozvoje mají mladí zájemci o vědu a techniku. U diskuzního stolu zasednouRNDr. Naďa Štysová – Schola Ludus; Doc. RNDr. Jan Černý, Ph.D. – EUSO, Biologická olympiáda; Mgr. Světla Zelendová - Talnet, PaedDr. Milan Škrabal – Středoškolská odborná činnost, Mgr. Petr Zapletal – Asociace malých debrujárů ČR, Mgr. Julius Kolín – AMAVET. Během diskuze by tak posluchač měl získat přehled o tom, jaká je nabídka aktivit pro nadané či motivované zájemce o přírodní vědy a techniku dostupné v ČR. Pro orientaci uvádíme příklady otázek, na které by měli účastníci odpovědět:
  • Co mladým zájemcům o vědění, bádání, poznávání a experimentování nabízíme?

  • Pro jakou cílovou skupinu jsou naše aktivity určeny?

  • Jaké jsou pozitivní výsledky, ohlasy, co se nám osvědčilo?

  • Jak se může zájemce zúčastnit/přihlásit a co je k tomu potřeba?

Diskuze druhá

Druhá diskuze se uskuteční 31. 3. 2011 od 18.00 h v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK, V Holešovičkách 2 v Praze 8. Tématem bude nadání jako takové a jak s nadanými pracuji pedagogové, poradci a výzkumníci. I tato diskuze bude přenášena online a bude také možné zadávat dotazy účastníkům diskuze, jimiž budou: Doc. Mgr. Šárka Portešová, Ph.D.; Mgr. et PhDr. Světlana Durmeková, Ph.D.; Mgr. Miloslav Hubatka, Mgr. Libuše Vlková, RNDr. Stanislav Zelenda, PhDr. Eva Vondráková, PhDr. Radmila Pikorová.

Panelisté se mimo jiné soustředí na tyto otázky:

  • Jak na nadání nahlížíme ve své pedagogické, poradenské praxi či ve výzkumu?

  • Jak se nám daří nadané žáky vyhledávat?

  • Co se nám osvědčilo při jejich podpoře, motivaci k dalšímu rozvoji?

  • Jaké příklady dobré praxe při podpoře nadaných na školách, v mimoškolních aktivitách, v poradnách a jinde můžeme z našich zkušeností uvést?

Jak jsou na tom české děti?

Problémy se vzděláváním žáků v přírodních vědách a matematice jsou realitou, na kterou naráží každý, kdo se v této oblasti pohybuje. Na druhou stranu jsou mezi českými žáky úspěšní reprezentanti v mezinárodních vědomostních a projektových soutěžích, kteří vítězí v tvrdé konkurenci, řešitelé průkopnických projektů a inovátoři, kteří si první vědecké publikace připisují již za gymnaziálních studií. Čeští žáci dokazují, že pokud je jim dána šance, pokud jsou motivováni lidmi, pro které je vzdělávání nejen zaměstnání, dokážou uspět bez ohledu na převažující nelichotivé hodnocení svých vrstevníků.

Například český tým obhájil absolutní prvenství na přírodovědné soutěži zemí EU – EUSO. Řešitelé projektů SOČ (SOČ = Středoškolská odborná činnost, soutěž talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech) přinášejí originální řešení nejen technických problémů. Na mezinárodním poli v soutěži INTEL – ISEF (Intel ISEF = International Science and Enginnering Fair, Mezinárodní veletrh vědy a techniky, nejvýznamnější mezinárodní soutěž vědeckých projektů studentů středních škol, která se každoročně koná v USA) uspěl český tým středoškoláků s inovativní konstrukcí stroje na navíjení uhlíkových vláken a obsadil třetí místo. Mezi žáky středních škol se najdou takoví, kteří již v tomto věku publikují ve vědeckých časopisech po boku docentů a vědeckých pracovníků univerzit a výzkumných ústavů.


Kde hledat motivaci

Motivaci získávají mladí zájemci o vědu většinou od svých učitelů, instruktorů a pedagogů volnočasových aktivit. Tradičním fórem mladých talentů jsou soutěže, kterých se účastní většina základních a středních škol v ČR. Další možností je SOČ, která je orientována méně vědomostně a více projektově – žák řeší konkrétní problém s vedoucím práce a konzultantem. Na mladší děti, které rádi přicházejí věcem na kloub, jsou zaměřeny aktivity Malých debrujárů. Naopak na starší a vědečtěji zaměřené zájemce se orientují letní stáže typu zmíněné Scholy Ludus. Více různých aspektů spojuje projekt Národního institutu dětí a mládeže Talnet, který je také zvláštní tím, že jeho aktivity jsou z velké části dostupné online. Další aktivitou, která kombinuje více možností je AMAVET. Práce na projektech, nebo účast na stáži, přináší žákům a studentům nejen zdokonalení se v odborných znalostech. Mnoho z aktivit je zaměřeno i na rozvoj jiných dovedností, bez nichž se při dalším studiu a vědecké práci neobejdou.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail