Studenti

Článků v rubrice: 247

Nejlepší středoškolští matematici si prohlédli Temelín

Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích hostilo od 9. března 2008 celostátní kolo již 57. ročníku Matematické olympiády. Sítem školních a krajských kol prošlo a do nejvyššího kola soutěže postoupilo 50 nejúspěšnějších řešitelů. Hlavním partnerem celostátního kola Matematické olympiády byla energetická společnost ČEZ a mladí matematici z celé republiky si tak mohli prohlédnout i Jadernou elektrárnu Temelín.

Fotogalerie (3)
Mladí matematici na návštěvě v Jaderné elektrárně Temelín

„Je velkým úspěchem každého z vás, že jste se dostali mezi padesátku nejlepších matematiků a zúčastnili se celostátního kola zde v Českých Budějovicích. Naše společnost se letos stala hlavním partnerem celostátního kola Matematické olympiády a moc si toho vážíme. Vždyť vzdělané mladé lidi v technických oborech budeme stále potřebovat. Potěšilo nás, že se vám líbila včerejší prohlídka elektrárny Temelín a to, že někteří z vás projevili zájem s naší společností v budoucnu spojit svůj profesní život,“ řekl při předávání ocenění nejlepším matematikům na českobudějovické radnici zástupce ředitele Jaderné elektrárny Temelín Antonín Ješátko.

Společnost ČEZ se dlouhodobě věnuje a bude věnovat projektům, které podporují vzdělanost a tak je logické i partnerství při Matematické olympiádě. „Věřím, že v padesátce mladých a chytrých lidí, kteří zde na českobudějovické radnici přebírají ocenění úspěšných řešitelů, stojí i naši budoucí zaměstnanci,“ doplnil Antonín Ješátko.

Matematická olympiáda patří k nejvýznamnějším středoškolským soutěžím v republice. Byla první předmětovou olympiádou, která u nás vznikla a stala se vzorem ostatním olympiádám – biologické, fyzikální, chemické, zeměpisné. Jde o soutěž prestižní, ale zároveň velmi obtížnou, která pokračuje i na mezinárodní úrovni a i letos tam budou nejlepší řešitelé reprezentovat české školství.

„Jsem rád, že pořadatelé Matematické olympiády z Gymnázia Jírovcova našli pro padesát finalistů v programu odpoledne k návštěvě Temelína. Právě mladí matematici mají potenciál pokračovat ve vzdělání na technických vysokých školách ze kterých naše elektrárna čerpá nové odborníky. Potěšil mě živý zájem studentů o možnost uplatnění se v energetice. Je třeba si uvědomit, že výchova personálu jaderné elektrárny trvá několik let a mladí matematici, kteří dnes na Temelín přijeli jsou ve třetím či maturitním ročníku, takže mají před sebou ještě pět let na vysoké škole. Když se po ní rozhodnou pro budoucnost v energetice, tak jsou to právě ti lidé, kteří mohou provozovat Temelín někdy po roce 2015 a být třeba i u renesance jaderné energetiky v Čechách,“ říká vedoucí personálního útvaru Temelína Pavel Šimák, který se studenty při návštěvě diskutoval možnosti a šance jejich uplatnění ve Skupině ČEZ.

Pracovat na Temelíně? Ano, umím si to představit

Padesátka finalistů si na elektrárně Temelín prohlédla informační centrum, strojovnu prvního bloku, podívala se k chladicím věžím. Studenty velmi zaujal plnorozsahový simulátor, tedy přesná kopie blokové dozorny, kde jak se ukázalo, by někteří z mladých matematiků v budoucnu rádi pracovali. „Exkurze na Temelíně se mi líbila a uměl bych si v budoucnu představit, že bych usedl do křesla operátora jaderné elektrárny. Docela se mi líbila ta pracovní možnost, kterou nám nastínil pan Šimák při diskusi na informačním centru. Určitě bych tady mohl využít matiku, fyziku či přírodní vědy, které mě baví, ale napřed mě čeká pět let studia,“ uvažoval při prohlídce simulátoru Martin Michálek z Hradce Králové, který si podal přihlášku na Matematicko fyzikální fakultu UK v Praze.

„Loni byly úlohy, především na krajském kole, náročnější. Nulu nemám a to je úspěch, ale uvidíme zítra při vyhlášení výsledků. O tom pracovat v jaderné energetice jsem zatím neuvažovala. Možná je to i tím, že fyziku nemusím, ale mám ráda matematiku či biologii, ale nejvíce mě láká architektura kam jsem letos dělala talentové zkoušky,“ uvedla při prohlídce Temelína studentka čtvrtého ročníku gymnázia Alena Skálová z Prahy, která byla jednou ze šesti dívek, které se letos probojovaly do celostátního kola.

„Zatím o svém profesním životě nemám konkrétní představu, ale musím přiznat, že své uplatnění v energetice či jaderné energetice si docela umím představit. Energetika je rozhodně perspektivní obor a protože jsem se letos přihlásil na Matematicko fyzikální fakultu UK v Praze v oboru fyzika, tak je třeba i Temelín zajímavá možnost mého budoucího uplatnění,“ uvažuje o nové možnosti pro své budoucí uplatnění v energetice Jan Čapek z Duchova.

Pavel Šimák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Rusko staví další závod na zpracování ochuzeného uranu

Ochuzený uran je produktem z výroby jaderného paliva. Palivo pro většinu současných štěpných jaderných reaktorů se vyrábí z obohaceného uranu, kdy se např.

Češi jsou nakloněni technologickému vylepšení člověka

Podle aktuálního průzkumu by si drtivá většina Čechů (95 %) přála vylepšit své tělo, pokud by to bylo možné. Spousta respondentů se ale také domnívá, že augmentace lidského ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Zajímá Tě fyzika? Chtěl(a) by ses dozvědět víc o tom, jak probíhá skutečný výzkum nebo dokonce jak se do něj můžeš osobně zapojit při budoucím studiu?

Omlazení elektrárny Slapy

Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová. Úspěšná komplexní zkouška završila dlouhodobou modernizaci soustrojí TG1, vůbec nejrozsáhlejší v dosavadní ...

Fyziklání online 2020

Zajímá vás fyzika nebo si myslíte, že jste lepší než Vaši vrstevníci z domova i ze zahraničí? Rádi řešíte různorodé fyzikální problémy ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail