Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Řekne-li se jaderné obory, představí si laik v první řadě jaderné elektrárny. Už menší části veřejnosti přijdou na mysl například lékařské aplikace ionizujícího záření. Jaderné obory přitom ovlivňují celou řadu profesí, od zmíněné energetiky a medicíny přes aplikace v průmyslu až po speciální odvětví biologie či geologie.
Vzhledem k této šíři si jen málokdo dokáže udržet přehled, jak na tom současné jaderné obory jsou.
Z tohoto důvodu vzniká nový nekomerční portál Jaderné info (www.jaderne.info), který si klade za cíl stát se prostředníkem pro výměnu informací o jaderných oborech. Portál byl vytvořen za finanční podpory sdružení CESNET a jeho provozovatelem se stala Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT.
Webové stránky jsou určeny nejen odborníkům, ale i zájemcům z řad široké veřejnosti, a lze na nich najít jak články odborné, tak populárně naučné.
Součástí portálu je také veřejné diskusní fórum, zahraniční okénko nebo informace o připravovaných konferencích.
Část portálu je věnována studentům středních i vysokých škol. Studenti se zde mimo jiné dovědí o možnostech vzdělávání v příslušných oborech. Tato část stránek počítá do budoucna se studentskou samosprávou.
Portál také nabízí hostování webových prezentací pro neziskové organizace a profesní sdružení z uvedených oborů.
Nejen čtenářem, ale i tvůrcem stránek se může stát každý, koho jaderné obory zajímají. Na kontaktní adrese jaderne.info@fjfi.cvut.cz vítá redakce všechny zájemce o bližší spolupráci.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.