Studenti

Článků v rubrice: 247

FyzShow v kuchyni aneb vaříme jinak

Druhý ročník soutěže fyzikálních pokusů, tentokrát s názvem FyzShow v kuchyni, uspořádal Nadační fond NABLA, který podporuje přírodovědné vzdělávání talentovaných studentů Moravskoslezského kraje. Soutěž měla mezi žáky základních škol velký ohlas a aktivně se do ní zapojilo přes 20 soutěžících družstev z různých škol kraje.

Fotogalerie (5)
Soutěžící z Frýdku Místku při show Popelka a s diplomy (foto Dana Kopcová)

Úkolem soutěžících bylo natočit desetiminutové video, ve kterém prezentují zábavnou formou pokusy, v nichž hraje hlavní roli fyzika v kuchyni nebo při vaření. Pro žáky nebylo lehké skloubit fyziku a vaření, a proto není divu, že některé pokusy se objevily v menu více družstev. Obdivuhodné bylo, kolika různými způsoby dokázali soutěžící předvést určitý pokus a kolika způsoby se dají fyzikálně využít vajíčka. Bylo poznat, že žáky fyzika baví a že si natáčení videí užívali.

Odborná porota měla při výběru finalistů těžkou práci, protože všechna družstva přistupovala k natáčení s velkým nadšením.  Nakonec porota vybrala do finále šest družstev, a to na základě nápaditosti, fyzikálně správné interpretace prováděných experimentů a zábavnosti.

Veřejné finále proběhlo v Ostravě 20. prosince 2016. Finalisté zde předvedli svá show naživo. Všechna předvedená vystoupení byla zábavná, soutěžící prováděli experimenty, které uměly zaujmout jak porotu, tak také diváky.

Nejvíce zaujalo vystoupení soutěžících z Mendelova gymnázia v Opavě. Ti pojali soutěž jako televizní show MasterShef. Vítězové si kromě sladké odměny odnesli i hlavní výhru –  vstupenky do Velkého Světa techniky v Ostravě-Vítkovicích.

Také družstvo, které se umístilo na druhém místě, si zaslouží velký obdiv. Jejich show s názvem Popelka, měla příběh, gradaci a byla nápaditá. Popelku zahráli žáci GALILEO SCHOOL z Frýdku-Místku a za své vystoupení si odnesli flash disky.

Na třetím místě skončili žáci základní školy ve Frýdlantu nad Ostravicí. Jejich smažená zmrzlina okouzlila nejen porotu, ale i diváky v sále. Za svůj výkon byli odměněni termoskami na čaj.

Pro skvělé výkony jak herecké, tak fyzikální si zaslouží obdiv nejen finalisté, ale i všichni ostatní, kdož se do soutěže zapojili. Ukázali, že fyzika může být hravá i praktická a že, aniž si to uvědomujeme, je všude kolem nás. Poděkování patří také vyučujícím, kteří žáky na soutěž připravili a kteří fyziku umějí podat jako hru, která se žákům líbí.

Za NF NABLA J. Vejpustková

Soutěžní videa najdete na http://www.nfnabla.cz/news/finale-souteze-fyzshow-v-kuchyni/ Videa jsou na youtube.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Češi jsou nakloněni technologickému vylepšení člověka

Podle aktuálního průzkumu by si drtivá většina Čechů (95 %) přála vylepšit své tělo, pokud by to bylo možné. Spousta respondentů se ale také domnívá, že augmentace lidského ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Zajímá Tě fyzika? Chtěl(a) by ses dozvědět víc o tom, jak probíhá skutečný výzkum nebo dokonce jak se do něj můžeš osobně zapojit při budoucím studiu?

Omlazení elektrárny Slapy

Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová. Úspěšná komplexní zkouška završila dlouhodobou modernizaci soustrojí TG1, vůbec nejrozsáhlejší v dosavadní ...

Fyziklání online 2020

Zajímá vás fyzika nebo si myslíte, že jste lepší než Vaši vrstevníci z domova i ze zahraničí? Rádi řešíte různorodé fyzikální problémy ...

Podzimní soustředění FYKOSu v Kořenově

I přes nepříznivou situaci se organizátoři Fyzikálního Korespondenčního Semináře (FYKOS) rozhodli uspořádat tradiční podzimní soustředění.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail