Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Dne 14. 2. 2020, tedy ještě před uzavřením škol kvůli koronavirové epidemii, se uskutečnila mezinárodní fyzikální soutěž pro týmy středoškoláků Fyziklání 2020, kterou pořádá skupina vysokoškolských studentů FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář). Soutěž zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze.
V pořadí již 14. ročník byl výjimečný hned v několika ohledech. Dosáhl rekordní účasti: celkem se soutěže zúčastnilo 201 týmů, dohromady 974 soutěžících, z šesti evropských zemí – České republiky, Slovenska, Ruska, Polska, Španělska a Srbska. Tři hodiny se soutěžící trápili nad úkoly, různorodými jak tematicky, tak i náročností. Soutěž se už tradičně konala v TOP HOTELu v Praze, přičemž záštitu nad soutěží převzal osobně primátor hl. města Prahy.
Soutěž celkem suveréně vyhrál český tým z Gymnázia Kapitána Jaroše v Brně. Za ním s odstupem následovaly týmy ze škol:
Gymnázium Christiana Dopplera, Praha (2. místo)
Gymnázium, Poštová, Košice (3. místo)
Gymnázium, Špitálská, Praha (4. místo)
Gymnázium, Grösslingová, Bratislava (5. místo)
Rekordní účast byla i na víkendovém programu po Fyziklání od 14.02. do 16. 2. 2020. Víkendový program zahájila oficiální formální recepce v rezidenci primátora hl. města Prahy. V dalších dvou dnech byla na programu například série přednášek profesorů z Matfyzu na populární fyzikální témata, návštěva Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně nebo exkurze do specializovaných fyzikálních laboratoří.
Gratulujeme vítězům i poraženým! Vyhrát je bezpochyby důležité, ale ještě důležitější je zúčastnit se a zasoutěžit si ve velmi silné konkurenci se svými domácími i zahraničními vrstevníky. Organizátoři z FYKOSu mají radost, že letošní ročník byl úspěšný a jsou pyšní, že stále více a více studentů baví fyzika a do Fyziklání se hlásí. Doufáme, že příští rok bude soutěžících ještě víc, že si soutěž i program užijí a nasbírají tak spoustu nových znalostí i kontaktů. Sledujte web stránky Fyziklání.
Za rok nashledanou!
Více informací zde: https://fyziklani.cz/
Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu
Pro zajímavost přikládáme jednu z úloh i s řešením. Jedná se o jeden z nejtěžších problémů, který bylo schopno vyřešit jen velmi málo týmů... (Řešení je ve slovenštině.)
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.