Studenti

Článků v rubrice: 244

Fyziklání 2020

Dne 14. 2. 2020, tedy ještě před uzavřením škol kvůli koronavirové epidemii, se uskutečnila mezinárodní fyzikální soutěž pro týmy středoškoláků Fyziklání 2020, kterou pořádá skupina vysokoškolských studentů FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář). Soutěž zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Fotogalerie (4)
Vítězové Fyziklání 2020 z Gymnázia kapitána Jaroše v Brně (foto FYKOS)

V pořadí již 14. ročník byl výjimečný hned v několika ohledech. Dosáhl rekordní účasti: celkem se soutěže zúčastnilo 201 týmů, dohromady 974 soutěžících, z šesti evropských zemí – České republiky, Slovenska, Ruska, Polska, Španělska a Srbska. Tři hodiny se soutěžící trápili nad úkoly, různorodými jak tematicky, tak i náročností. Soutěž se už tradičně konala v TOP HOTELu v Praze, přičemž záštitu nad soutěží převzal osobně primátor hl. města Prahy.

Soutěž celkem suveréně vyhrál český tým z Gymnázia Kapitána Jaroše v Brně. Za ním s odstupem následovaly týmy ze škol:

Gymnázium Christiana Dopplera, Praha (2. místo)

Gymnázium, Poštová, Košice (3. místo)

Gymnázium, Špitálská, Praha (4. místo)

Gymnázium, Grösslingová, Bratislava (5. místo)

Rekordní účast byla i na víkendovém programu po Fyziklání od 14.02. do 16. 2. 2020. Víkendový program zahájila oficiální formální recepce v rezidenci primátora hl. města Prahy. V dalších dvou dnech byla na programu například série přednášek profesorů z Matfyzu na populární fyzikální témata, návštěva Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně nebo exkurze do specializovaných fyzikálních laboratoří.

Gratulujeme vítězům i poraženým! Vyhrát je bezpochyby důležité, ale ještě důležitější je zúčastnit se a zasoutěžit si ve velmi silné konkurenci se svými domácími i zahraničními vrstevníky. Organizátoři z FYKOSu mají radost, že letošní ročník byl úspěšný a jsou pyšní, že stále více a více studentů baví fyzika a do Fyziklání se hlásí. Doufáme, že příští rok bude soutěžících ještě víc, že si soutěž i program užijí a nasbírají tak spoustu nových znalostí i kontaktů. Sledujte web stránky Fyziklání.

Za rok nashledanou!

Více informací zde: https://fyziklani.cz/

Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu

Pro zajímavost přikládáme jednu z úloh i s řešením. Jedná se o jeden z nejtěžších problémů, který bylo schopno vyřešit jen velmi málo týmů... (Řešení je ve slovenštině.)

 

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

60 let od plné elektrifikace Československa

Systematická elektrifikace nově vzniklého Československa začala už v roce 1919 a původně se počítalo s jejím dokončením do roku 1945. Nakonec se i kvůli hospodářské krizi a druhé světové ...

Jak se starat o domácí počítače, aby vydržely co nejdéle

Práce online z domova, videohovory s rodinou a přáteli, distanční vyučování a další – pandemie koronaviru přinesla mimo jiné zvýšené nároky na domácí ...

Lídrem vodíkové energetiky je Evropa

Světovým lídrem ve výrobě a energetickém využití vodíku je v současnosti Evropa. Celková evropská výrobní kapacita ve výši 1,2 GW ročně představuje množství, ...

Historická událost ve Spojených arabských emirátech

Srpen roku 2020 byl důležitým milníkem v programu mírového využití jaderné energie ve Spojených arabských emirátech (United Arab Emirates, UAE).

Klenot v krabici

Ač je loď Regine plující pod německou vlajkou velmi mohutnou lodí, musela být ještě víc přizpůsobena pro těžký náklad a být vybavena dvěma 750-tunovými palubními jeřáby.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail