Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Pro zvídavé, pro nadané či jen pro všechny žáky a studenty se zájmem o různé vědecké obory připravil program Talnet, novou nabídku T-kurzů, které proběhnou online od poloviny října do konce května školního roku 2020 - 2021. Zřizovatelem projektu Talnet, který funguje nepřetržitě od roku 2003, je Národní pedagogický institut.
Zájemci si mohou vybrat z oborů chemie, fyzika a astronomie, biologie, programování a elektrotechnika, matematika a připraveny jsou i dva historické kurzy, úvod do filosofie, kurzy osobního rozvoje, vývoj vlastní hry a další. Mezi letošní novinky patří kurzy o radioaktivitě nebo o rostlinných hormonech.
Úplnou nabídku T-kurzů včetně přihlášky najdete zde.
Pro ty, kdo se z nějakého důvodu nemohou či nechtějí věnovat systematickému online studiu, či si chtějí spolu s experty vyzkoušet něco prakticky, jsou připraveny T-exkurze (odborné exkurze s online přípravou a závěrem). Letos se podíváme například největším dalekohledem v ČR na exoplanety, posvítíme si neinvazivním způsobem do útrob zvířat, nebo vypreparujeme z rostlin užitečné látky.
Nabídka T-exkurzí včetně přihlášky je zde .
Aktivity jsou vhodné pro žáky a studenty ve věku 12 – 19 let. V případě omezení proběhnou i T-exkurze kompletně online.
O Talnetu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.