Studenti

Článků v rubrice: 251

Podzimní soustředění FYKOSu v Kořenově

I přes nepříznivou situaci se organizátoři Fyzikálního Korespondenčního Semináře (FYKOS) rozhodli uspořádat tradiční podzimní soustředění. Do Kořenova v Jizerských horách nakonec dorazilo 29 účastníků z řad úspěšných řešitelů. Ve dnech 26. 9. - 4. 10. 2020 si mohli poslechnout spousty odborných i populárních přednášek a odreagovat se při volnočasovém programu.

Fotogalerie (4)
Ilustrační obrázek z loňského soustředění (zdroj Fykos)

Navzdory přísným hygienickým opatřením se celým soustředěním nesla velmi uvolněná, přátelská a optimistická nálada. Účastníci prožili celý týden na královském dvoře v době nelítostného středověku. Ve službách královny čelili nástrahám této temné doby, vypravili se hledat pramen věčného mládí, dobývali nepřátelský hrad a snažili se, aby jejich království prosperovalo.

Ne všude se nese středověk ve jménu úpadku a nevědomosti. V našem království byli poddaní každý den vzděláváni v mnoha oblastech, aby království nadále vzkvétalo. V rámci experimentálního bloku spočítali metodou Buffonovy jehly pí, změřili moment setrvačnosti poddaných a v neposlední řadě také pomocí simulace, jež jistě předběhla tuto dobu, určili pravděpodobnost srážky Země s asteroidem. 

Do úvodního matematického bloku byly kromě klasických kurzů derivací a integrálů zařazeny též bloky lineární algebry. V nich se účastníci mohli naučit nejen základní operace, jakými jsou násobení matic či Gaussova eliminace, ale seznámili se i s tenzory a s dalšími pokročilými oblastmi této části matematiky. Následovala řada klasických přednášek ze středoškolské a olympiádní fyziky, která ale byla, na přání účastníků, prokládána lahůdkami jako jsou kvantová teorie pole, klasická elektrodynamika či obecná teorie relativity. 

I po takto náročných přednáškách účastníci neumdlévali a bok po boku společně dobyli Jeruzalém a konečně i kolonizovali Ameriku. Za věrné služby královně byli následně pasováni na svobodné pány a paní a odjeli do svých domovů šířit nabyté vědomosti. 

Jak po stránce organizační, tak z reakcí účastníků lze usuzovat, že se soustředění velmi vydařilo. Díky tomu organizátoři pevně věří, že za půl roku budou moci znovu přivítat své řešitele na dalším soustředění. 

Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail