Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zajímá Tě fyzika? Chtěl(a) by ses dozvědět víc o tom, jak probíhá skutečný výzkum nebo dokonce jak se do něj můžeš osobně zapojit při budoucím studiu?
Pak organizujeme Den s experimentální fyzikou právě pro Tebe! Letos vyjímečně ON-LINE!
Den s experimentální fyzikou je jednodenní akce, kterou každoročně pořádají organizátoři Fyzikálního korespondenčního semináře (FYKOS) Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK), aby (nejen) středoškolským studentům přiblížili experimentální fyziku a vědecký výzkum. Letos se akce z pochopitelných důvodů (koronavirová pandemie) koná on-line. Účastníci se mohou těšit na přednášky o pracovištích MFF UK a o tématech, kterým se pracovníci fakulty věnují. Součástí programu budou také informace o možnostech zapojení (budoucích) studentů do vědy a výzkumu již při studiu a diskusní panel se současnými organizátory FYKOSu.
DSEF proběhne 6. listopadu 2020 na YouTube kanálu Fykosák. Účastnit se může kdokoliv a akce je samozřejmě zdarma.
Na stránkách dsef.cz brzy zveřejníme konkrétní program a časový harmonogram akce. Těšíme se na Tebe!
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.