Ať vám léto hraje do karet
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Jubilejní 40. kolo celostátní studentské soutěže „Co víš o energetice“ proběhlo na konci prosince z důvodu současných protiepidemických opatření z virtuálního studia a bylo streamováno prostřednictvím kanálu Youtube. Soutěžící tak měli možnost otestovat nové disciplíny např. hru na operátora jaderného reaktoru, nebo si vyzkoušeli, jak složité je řídit elektrizační rozvodnou soustavu.
Zlatou medaili vybojovali studenti Gymnázia Jana Palacha z Mělníka, druhé místo obsadili průmyslováci z Třebíče a jako třetí se umístil tým Gymnázia T. G. Masaryka z Hustopečí. Prosincové finále bylo vyvrcholením korespondenční soutěže, které se zúčastnilo celkem 49 tříčlenných družstev ze základních a středních škol z celé ČR.
Dvouhodinový program moderoval Vladimír Kroc z Českého rozhlasu spolu s Ing. Pavlem Sukem z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, který se zároveň zhostil úlohy odborného porotce.
Soutěž je součástí vzdělávacího programu společnosti ČEZ Svět energie. Navazuje na projekt osvětových besed „Energie – budoucnost lidstva“, který běží nepřetržitě již 20 let. V důsledku koronavirové pandemie byly letos v březnu poprvé od roku 2000 osvětové besedy přerušeny - přitom jde o jeden z nejstarších projektů vzdělávacího programu společnosti ČEZ. Od začátku dubna ale program besed pokračoval on-line a prostřednictvím videokonferencí tak každý den několik desítek žáků a studentů základních a středních škol diskutovalo o energetické budoucnosti. V průběhu celého roku takto proběhlo 187 distančních besed.
Školy, které mají zájem zapojit se do projektu, si mohou bezplatnou besedu objednat na adrese info@hejlservis.cz nebo na telefonním čísle 606472428.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.