Studenti

Článků v rubrice: 314

Ohlédnutí za Fyzikláním 2021

Navzdory turbulentní době se i letos uskutečnilo Fyziklání - již 15. ročník. Jde o mezinárodní fyzikální soutěž organizuje skupina vysokoškolských studentů FYKOS, kterou zastřešuje Matematicko fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. 

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

V pátek 12. února se do boje zapojilo téměř 2000 účastníků tvořících 422 soutěžních týmů. Žáci a studenti, pro které je tato soutěž určena, si změřili síly v řešení širokého spektra fyzikálních úloh. Mohli se setkat s příklady různé náročnosti z mnoha oblastí fyziky, jako například astrofyziky, optiky, elektromagnetismu či mechaniky. Celá soutěž probíhala kvůli pandemii COVID-19 online, ale ani to neubralo soutěžícím jejich nadšení. V mezinárodní konkurenci více než třiceti států světa vynikly i týmy z Česka a Slovenska. Výsledky sevyhodnocovaly zvlášť pro kategorie starších (kat. A), středních (kat. B) a mladších studentů (kat. C). 

Výsledky

Z domácích mezi staršími nejlépe obstáli studenti z Gymnázia Jana Keplera v Praze (3. místo) a Gymnázia J. G. Tajovského v Banské Bystrici (8. místo). Celkové prvenství patřilo studentům z Vietnamu. 

V kategorii B se na čelo protlačily týmy z Gymnázia Poštová v Košicích (4. místo) a Gymnázia Špitálská v Praze (5. místo). Společnost na předních příčkách jim dělali zahraniční kolegové z Indie a USA.

Z řad nejmladších studentů si nejlépe vedli studenti z Gymnázia Grösslingova v Bratislavě (na 5. místě) a Gymnázia Christiana Keplera v Praze (na 9. místě). Celkově si počínali nejlépe zahraniční kolegové z Rumunska a Indie.

Fyziklání 2021 nebylo jen o soutěžení

Účastníky čekal doprovodný program prostřednictvím live-streamů na našem YouTube kanálu fykosak (https://www.youtube.com/user/fykosak); zde si můžete pustit záznam celé akce včetně samotné soutěže. Už v pátek večer se mohli účastníci zapojit do panelové diskuse s organizátory FYKOSu o možnostech individuálního rozvoje ve fyzice a přírodních vědách již při studiu na střední škole. V sobotu byl na programu nejprve rozbor řešení soutěžních úloh. Pak mohli studenti nasát nové vědomosti na přednáškách, například o akademickém softwaru Wolfram Mathematica. Víkend ve znamení fyziky doplnily i populárně-vědecké přednášky pedagogů z Matfyzu na témata Rozvoj výzkumu radioaktivity od objevu až po současnost a Magnetooptické jevy v praktických aplikacích.

Máme velkou radost, že se nám i navzdory komplikované situaci v celém světě podařilo Fyziklání úspěšně uskutečnit. Srdečně gratulujeme výhercům a zároveň děkujeme všem týmům za rekordní zájem. Věříme, že se všem samotná soutěž i doprovodný program líbily i v této netradiční online podobě. Doufáme, že za rok se setkáme ve stejně hojném počtu, a doufáme, že osobně - že nám Praha opět otevře své brány.

V dnešní nejisté době Vás chceme ujistit, že FYKOS je tu stále pro Vás s pestrou nabídkou akcí, o kterých se dočtete na naší webové stránce nebo Facebooku FYKOS

 Těšíme se na Vás! 

Tým FYKOS

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail