Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Největší pohyblivá struktura na světě je na místě. Obrovský "New Safe Confinement" se posunul o 327 metrů z bezpečného staveniště nad havarovaný reaktor. Rozpětí krytu je 257 metrů, délka 162 metrů, výška 108 metrů a celková hmotnost 36,000 tun. Po nejméně sto let bude zakrývat trosky a umožňovat jejich zkoumání a likvidaci. Konstrukci postavila Novarka, konsorcium složené z francouzských firem VINCI Construction a Bouygues Construction. Stavba začala v r. 2010 a stála 1,5 miliard euro. Tzv. Chernobyl Shelter Fund založený v r. 1997 a řízený Evropskou bankou pro výzkum a rozvoj EBRD získal peníze od 45 dárců.
Co je elektronový mikroskop, jak funguje, k čemu se používá a jak složité je ho vyvinout a následně vyrobit? Na všechny tyto otázky odpoví video připravené brněnským výrobcem těchto úžasných vědeckých zařízení FEI Czech Republic s. r. o. FEI je celosvětovým lídrem elektronové mikroskopie a určuje trendy v jednom z klíčových oborů současnosti - v nanotechnologii. Hlavními zákazníky FEI jsou univerzity, velké farmaceutické společnosti nebo vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového či leteckého průmyslu.
Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, v.v.i., popularizuje v rámci projektu MAT21 řízenou termojadernou fúzi. Suverénně nejlepším zařízením na světě pro výzkum fúze je tokamak. U zrodu ruského tokamaku stáli A. D. Sacharov a I. J. Tamm, které neinspiroval nikdo jiný než Oleg Alexandrovič Lavrentěv - člověk, který nikdy neopustil svoji ideu a zůstal věren svému srdci! Letos by mu bylo právě 90 let. Ve videu se o něm dozvíte víc.
Student FJFI Eduard Šubert vytváří podobná krátká videa popularizující a vysvětlující různé matematické, fyzikální i společenské jevy a zákonitosti a publikuje je na svém kanále
Zdroj: www.Youtube.com
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.