e-zin popularizující vědu a techniku

Síla vzduchu

Co budeme potřebovat: Širší zavařovací sklenici, přiměřeně veliký mikrotenový sáček (nesmí být děravý), dostatečně velkou a silnou gumičku.

Soutěž Pro vodu ocení chytré nápady studentů

Vysokoškoláci, máte šanci zapojit se do studentské soutěže „Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou“! Díky chytrému nápadu můžete získat finanční odměny ve výši až 30 tisíc korun. Zadáním soutěže je navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v krajině, městech, budovách nebo při výrobě. Přihlášky posílejte nejpozději do 12. února 2014.

Veronika a kosmické záření

Ve finále letošního ročníku soutěže Expo Science Amavet, kterou podporuje ČEZ, uspěla Veronika Valešová. Napsala nám o své práci krátký článek.

Studenti ČVUT zvítězili v Kalifornii

Důraz na využívání obnovitelných zdrojů je jedním z hlavních aspektů mezinárodní studentské soutěže Solar Decathlon, kterou letos už po šesté zorganizovalo Ministerstvo energetiky USA (U. S. Department of Energy) a NREL, Národní laboratoř pro obnovitelné energie. Zadáním soutěže je postavit energeticky výhodný obytný dům. Tým studentů Českého vysokého učení technického v Praze pod vedením Fakulty architektury získal v soutěži v celkovém hodnocení mezi dvaceti finalisty z celého světa 3. místo. V kategoriích Architektura a Energetická bilance dokonce vyhráli! Jedním z hlavních partnerů projektu byla Skupina ČEZ.

Pampelišky (staro)nový zdroj přírodní gumy

Nejen divoký kaučukovník, ale i obyčejná pampeliška dokáže zázraky. Šťávy, které produkuje tato žlutá „okrasa“ nepěstěných trávníků, totiž mohou být využity k výrobě přírodní gumové pryže. Než ale majoritní evropský výrobce pneumatik, společnost Continental, ohlásil veřejnosti úspěch svého pilotního programu, pracovali výzkumníci ve Fraunhoferově Institutu pro molekulární biologii a aplikovanou ekologii (IME) rok a půl na plné obrátky. Není totiž pampeliška jako pampeliška.

... 1 « 325 326 327 328 329 330 331 » 587 ...

Soutěž / Březen

V lednu a únoru 2024 byl nejúspěšnějším s odpovědí  na soutěžní otázku  Marek Kurfiřt z Českých Budějovic. Napsal: "Jedná se o Kakraparskou jadernou elektrárnu v Indii.
Kritičnost jaderného reaktoru je vlastnost reaktoru udržet štěpnou řetězovou reakci bez vnějšího neutronového zdroje. Na začátku každé kampaně je do reaktoru vloženo více jaderného paliva, než je potřeba k udržení štěpné reakce. Tomuto přebytku se říká zásoba reaktivity a je provozně nezbytná, protože palivo v reaktoru postupně vyhořívá a klesá jeho reaktivita (tj. odchylka od kritického stavu jaderného reaktoru) = efekt který způsobuje postupný útlum štěpné reakce.

Gratulujeme a posíláme dárek a vouchery na Veletrh Ampér. 

V březnu a dubnu můžete soutěžit dál! 

Otázka zní: Co to je sluneční cyklus a v jaké fázi nyní jsme? 

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v letech 2014-2022
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail