Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 413

Teenager postavil jaderný reaktor

Pamatujete si, co jste dělali, nebo co jste si přáli dělat, když vám bylo třináct let? Jistě, líbila se vám Irenka, co seděla vzadu v prostřední řadě. A co vy, dnešní třináctiletí? Nevíte co s volným časem? Jamie Edwards, žák Penwortham Priory Academy v Lancashire, sestrojil jaderný reaktor. V době kdy se do školní laboratoře nahrnuli novináři, bylo Jamiemu právě oněch třináct let!

Fotogalerie (2)
Jamie Edvards ovládá nejen svůj fúzor, ale i umění svůj výsledek prodat – všimněte si plakáty polepenou školní tabuli za jeho zády (zdroj ITER Organization)

Zhruba takovou informaci jste našli v tisku. A nejen v zahraničním, o Jamiem psal internet i česky. Český rozhlas Leonardo uklidnil čtenáře, že se nejedná o zmenšeninu Temelína, ale o zcela jiný typ reaktoru, který není vůbec, ale vůbec nebezpečný. Neprobíhá v něm řetězová reakce, ale slučují se v něm jádra kupříkladu deuteria. Tedy něco podobného, co vyrůstá v Cadarache pod taktovkou Evropské unie a dalších šesti států za ohromující sumu 12 miliard eur. No a pak se objeví mladý génius a za pár tisíc pod odborným vedením sešroubuje přístroj – fungující jaderný reaktor!

Je to vůbec možné?

O fúzoru 3pól již psal, tudíž čtenáři vědí, že existuje způsob, jak poměrně jednoduše a lacino vyprodukovat „fúzní“ neutrony. Také dobře vědí, že fúzor má do jaderného reaktoru opravdu hodně daleko. Pro jistotu si zopakujme, že se jedná o kulový elektrostatický urychlovač, kde sice ke sloučení jader může dojít, ale rozhodně bez kladného energetického zisku. Tudíž žádný reaktor. Ovšem vysvětlujte novinářům, že úderný titulek „Třináctiletý chlapec sestrojil jaderný reaktor“ hlásá nepravdu.

 

Jamie byl nejmladší

Jamie Edwards tedy sestavil fúzor, ostatně jako celá řada mládežníků před ním. Jamie Edwards byl z nich ale nejmladší. Tayloru Wilsonovi z Michiganu bylo 14 let, když se mu povedlo v garáži v roce 2012 totéž co Jamiemu letos ve školní laboratoři. V roce 2006 postavil fúzor produkující neutrony 17letý Thiago Olson z Oakland Township nedaleko Detroitu. Podrobněji o principu jsme psali v článku www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/560-inercialni-elektrostaticke-udrzeni, kde jsou i fotografie teenagera s jeho fúzorem. A nemusíme ani do Ameriky: o fúzoru, který sestrojili dva středoškoláci ze slovenského Martina, jsme psali v r. 2012 v článku www.www.www.www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1426-fuzor.

 

V každém případě můžeme před třináctiletým badatelem smeknout. Jamie musel projevit experimentální zručnost, technické a fyzikální znalosti, píli a v neposlední řadě i odvahu. Má štěstí, nebo smůlu, že žije v informačním věku a o jeho zálibě se dozvěděl svět. Zajímavé je, že jediný rok, o který se Jamie narodil později než Taylor, z něj udělal hvězdu! Jamie má v patách hordu novinářů a všimne si ho i novinář z Česka, kdežto o Taylorovi se toho moc neví. Možná projevila snahu zviditelnit se spíš škola, která potřebuje peníze, než otcova garáž…

Návštěva Cadarache

Zatímco ve vedení některých ústavů v české kotlině bohužel přežívá názor, že popularizace vědy je věc zbytečná, generální ředitel ITER Organization briskně využil příležitosti a pozval Jamieho do Cadarache, kde se staví skutečný termojaderný reaktor. V čele padesátky novinářů strávil Jamie na stavbě dva dny. Jako hostitel ho přijal profesor Osamu Motojima. Jamie si prohlédl staveniště, ptal se a zapisoval. A poskytl řadu rozhovorů. Konečně, nebyly to jeho první interview. Jamie byl hostem Late Show Davida Letgermana (CBS) vysílané z Broadway v New Yorku! Co vy na to, Jene Krausi?

 

Profesor Motojima předal Jamiemu na památku originálního setkání vzorek niob-cínového supravodiče, z kterého budou vyrobeny cívky toroidálniho pole. Vzorek obohatí studentovu sbírku jaderných suvenýrů a návštěva ITER Site obohatí Jamieho termojaderný rozhled.

Celá ta sláva má nezanedbatelný význam. Slovutný talkshowman David Letterman a jeho posluchači nikdy o termojaderném slučování neslyšeli, netušili, že je nějaký rozdíl mezi fusion a fission, mezi jaderným slučováním a jaderným štěpením. Nyní tuší, někteří i pochopili a ví. Jsou to voliči a jimi zvolení zákonodárci rozhodují o financování vědeckých projektů, jako je například termojaderná fúze. Jako je například ITER!

O fúzoru jsme psali v:

http://www.www.www.www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1426-fuzor
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/527-termojaderna-fuze-jako-podnikatelsky-zamer
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/560-inercialni-elektrostaticke-udrzeni

Fotografie uveřejněny s laskavým svolením ITER Organization.

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail