Recenze

Článků v rubrice: 75

Energie, technika, fyzika (24)

Fotogalerie (4)
Dobré světlo – fotografický magazín pro začátečníky i pokročilé

Dne 7. ledna 1837 zveřejnil francouzský malíř divadelních dekorací Louis Jacques Mande Daguerre vynález fotografického procesu, který poskytoval trvanlivé pozitivní snímky. Zrodil se nový informační fenomén – fotografie. Pryč jsou však doby choulostivých skleněných desek a těžkých, rozměrných a neohrabaných fotoaparátů. I když má experimentování s klasickou fotografií svůj půvab, čas oponou trhnul a fotografickou scénu ovládla digitalizace. Přístroje jsou dokonalé, nabízejí široké spektrum funkcí a následná úprava digitálních snímků „na počítači“ dělá zázraky. Dovedou sice udělat technicky dokonalé snímky, ale zvolit ten nejzajímavější a nejpůsobivější záběr dovede jen člověk.

Žádný učený nespadl z nebe. Především je třeba intenzívně fotografovat a získat dostatečnou praxi. Na škodu však není ani trocha teorie. Internet nabízí v tomto směru začátečníkům i pokročilým účinnou a všestrannou pomoc. Pro začátek doporučujeme stránku www.dobre-svetlo.cz. V kostce jsou zde uvedena všechna témata, o kterých by měl vážnější zájemce o fotografování aspoň něco vědět. Oddíl „O teorii“ pojednává o oku, kompozici obrazu a významu barvy. V části „O technice“ jsou praktické informace o obsluze fotoaparátu, o příslušenství, fotografování s bleskem i o zpracování a archivaci digitálních snímků. Rozhodně si také prohlédněte fotografie několika mladých autorů - a porovnejte je se svými výtvory.
Publicista a spisovatel Ondřej Neff je zakladatelem velmi populární a kvalitní fotografické stránky www.digineff.cz. Z mnoha rubrik upozorňujeme jen na několik základních, tvořených desítkami článků:

  • Pojmy – technické záležitosti, týkající se digitální fotografie.
  • Fotografujeme, Tvorba – konkrétní rady pro fotografování různých objektů a v různých situacích.
  • Editujeme – úpravy fotografií pomocí grafických editorů.
  • Galerie – desetitisíce amatérských fotografií, přehledně rozčleněných do mnoha tématických skupin. Zde můžete načerpat inspiraci pro vlastní tvorbu, případně vystavit své zdařilé snímky.
  • Recenze – tato kapitola vám pomůže při výběru vhodného typu fotoaparátu.

Dalším kvalitním, podobně zaměřeným fotografickým portálem, je www.fotografovani.cz. S předchozím webem má některé části společné (např. Galerii), jiné části jsou obsahově odlišné.
Technik, projektant či vědec libovolného zaměření by měl být schopen kvalitně fotograficky dokumentovat svou práci. Přesvědčte se na stránce www.sciencephoto.com, že i vědecké a technické fotografie mohou mít kromě hodnoty dokumentační i velkou hodnotu estetickou.

Jaroslav Kusala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail