Astronomie

Článků v rubrice: 126

Časový stroj aneb 100 let zpátky žádný problém

Existuje časový stroj, kterým bychom se posunuli do doby před 50 i více lety? Mnozí by to jistě uvítali… asi se usmějete. Jakkoli se to zdá nemožné, přece jen existuje možnost spatřit hvězdnou oblohu tak, jak vypadala třeba v den, kdy jste se narodili.

Fotogalerie (6)
Archiv skleněných negativů oblohy v Sonnebergu v Německu je s 280 000 deskami největším v Evropě

Umožňují to archivy fotografických desek oblohy. Největším z nich je na Harvardově observatoři v USA s 500 000 skleněnými negativy. Na každém jsou tisíce až desítky tisíc hvězd tak, jak vypadaly v době pořízení snímku. To může být až 130 let zpět.

V lednu 2007 jsem se svým doktorandem Milanem Baštou strávil v tomto archivu měsíc a prostudovali jsme přitom přes 8000 desek – a pro každý ze zkoumaných objektů nastal výlet po časové ose o 100 let dozadu a další den zase zpět. Několik desítek negativů starých přes 110 let máme i u nás na observatoři v Ondřejově.

Po desetiletí tyto skleněné skvosty zůstávaly téměř bez povšimnutí. Jejich vědecké zpracování vyžadovalo pracné a časově náročné postupy. Až dnešní skenery a výkonné počítače umožňují rychlou cestou studovat cenná data o chování kosmických objektů. Tam, kde dříve hledání. proměnných objektů vyžadovalo 10 hodin času u přístroje, počítač dnes totéž zvládne za minuty s pomocí speciálních výpočetních programů, do nichž se zapojují studenti informatiky.

Existuje celá řada oborů moderní astrofyziky, kde je studium v průběhu 100 let cenné (např. objekty obsahující v jádře dvě supermasivní černé díry se projeví kolísáním jasnosti na časových škálách desítek let i více).
Astronomové plánují centra vědecky vyhodnocující deskové astronomické kolekce. Vzorem je USA, kde se loni sešel mezinárodní workshop věnovaný této tematice na astronomické instituci PARI v Severní Karolině. Ta vznikla ze satelitní základny amerického úřadu NASA a vlastní již 38 000 astronomických desek.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Jezero poslední šance

Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail