Astronomie

Článků v rubrice: 128

Časový stroj aneb 100 let zpátky žádný problém

Existuje časový stroj, kterým bychom se posunuli do doby před 50 i více lety? Mnozí by to jistě uvítali… asi se usmějete. Jakkoli se to zdá nemožné, přece jen existuje možnost spatřit hvězdnou oblohu tak, jak vypadala třeba v den, kdy jste se narodili.

Fotogalerie (6)
Archiv skleněných negativů oblohy v Sonnebergu v Německu je s 280 000 deskami největším v Evropě

Umožňují to archivy fotografických desek oblohy. Největším z nich je na Harvardově observatoři v USA s 500 000 skleněnými negativy. Na každém jsou tisíce až desítky tisíc hvězd tak, jak vypadaly v době pořízení snímku. To může být až 130 let zpět.

V lednu 2007 jsem se svým doktorandem Milanem Baštou strávil v tomto archivu měsíc a prostudovali jsme přitom přes 8000 desek – a pro každý ze zkoumaných objektů nastal výlet po časové ose o 100 let dozadu a další den zase zpět. Několik desítek negativů starých přes 110 let máme i u nás na observatoři v Ondřejově.

Po desetiletí tyto skleněné skvosty zůstávaly téměř bez povšimnutí. Jejich vědecké zpracování vyžadovalo pracné a časově náročné postupy. Až dnešní skenery a výkonné počítače umožňují rychlou cestou studovat cenná data o chování kosmických objektů. Tam, kde dříve hledání. proměnných objektů vyžadovalo 10 hodin času u přístroje, počítač dnes totéž zvládne za minuty s pomocí speciálních výpočetních programů, do nichž se zapojují studenti informatiky.

Existuje celá řada oborů moderní astrofyziky, kde je studium v průběhu 100 let cenné (např. objekty obsahující v jádře dvě supermasivní černé díry se projeví kolísáním jasnosti na časových škálách desítek let i více).
Astronomové plánují centra vědecky vyhodnocující deskové astronomické kolekce. Vzorem je USA, kde se loni sešel mezinárodní workshop věnovaný této tematice na astronomické instituci PARI v Severní Karolině. Ta vznikla ze satelitní základny amerického úřadu NASA a vlastní již 38 000 astronomických desek.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail