Nejhlubší místa oceánů
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Existuje časový stroj, kterým bychom se posunuli do doby před 50 i více lety? Mnozí by to jistě uvítali… asi se usmějete. Jakkoli se to zdá nemožné, přece jen existuje možnost spatřit hvězdnou oblohu tak, jak vypadala třeba v den, kdy jste se narodili.
Umožňují to archivy fotografických desek oblohy. Největším z nich je na Harvardově observatoři v USA s 500 000 skleněnými negativy. Na každém jsou tisíce až desítky tisíc hvězd tak, jak vypadaly v době pořízení snímku. To může být až 130 let zpět.
V lednu 2007 jsem se svým doktorandem Milanem Baštou strávil v tomto archivu měsíc a prostudovali jsme přitom přes 8000 desek – a pro každý ze zkoumaných objektů nastal výlet po časové ose o 100 let dozadu a další den zase zpět. Několik desítek negativů starých přes 110 let máme i u nás na observatoři v Ondřejově.
Po desetiletí tyto skleněné skvosty zůstávaly téměř bez povšimnutí. Jejich vědecké zpracování vyžadovalo pracné a časově náročné postupy. Až dnešní skenery a výkonné počítače umožňují rychlou cestou studovat cenná data o chování kosmických objektů. Tam, kde dříve hledání. proměnných objektů vyžadovalo 10 hodin času u přístroje, počítač dnes totéž zvládne za minuty s pomocí speciálních výpočetních programů, do nichž se zapojují studenti informatiky.
Existuje celá řada oborů moderní astrofyziky, kde je studium v průběhu 100 let cenné (např. objekty obsahující v jádře dvě supermasivní černé díry se projeví kolísáním jasnosti na časových škálách desítek let i více).
Astronomové plánují centra vědecky vyhodnocující deskové astronomické kolekce. Vzorem je USA, kde se loni sešel mezinárodní workshop věnovaný této tematice na astronomické instituci PARI v Severní Karolině. Ta vznikla ze satelitní základny amerického úřadu NASA a vlastní již 38 000 astronomických desek.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Aktualita! V neděli 4. 6. zajeďte do Prahy a navštivte úžasnou událost. 8 soutěží v robotice, kterých se zúčastní 138 robotů a 260 jejich lidských páníčků. Všechny potřebné informace zde: http://www.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.